Mekan Önerileri Seyahat

Bozcaada | Casa Mini Bağ Evi

27 Haziran 2017

Bozcaada’ya seneler önce ilk gidişimde, feribottan indiğim an “huzur bu olmalı, sanki bir film karesindeyim!” demiştim. Rengarenk, kekik kokan sokakları, Polente’de gün batımı, bağların üzerinden mehtabın doğuşu, bağbozumu, Ayazma Panayırı ve tabii ki muhteşem şarapları..

Bu yıl Haziran ayında yeniden kavuşmak için gün saydıran masal adamın kapısını çaldım.. Nasıl özlemişim hikayesi olan Rum evlerini, bol şiirli ve romanlı sokaklarını.. 

Bu kez ada merkezinin az dışında, çok tatlı bir ailenin işlettiği, bağ ve deniz manzarasına sahip, sessiz sakin bir bağ evinde Casa Mini‘de konakladık. Odaları geniş ve konforlu. Gün batımını ve gece yıldızları izleyebileceğiniz harika bir terası var. Bahçesindeki rahat şezlonglarda akşamüstü kahvesi veya şarabı çok keyifli oluyor. Kahvaltısı ev yapımı reçelleri, kendi pişirdikleri ekmekleri oldukça leziz.  Asıl bağ evinin neşesi ise Mini, cocker cinsi tatlı mı tatlı köpekleri, sırf onunla tanışmak için bile gidilebilir 🙂

Casa Mini bağ evinin 4 adet, 2 ve 3 kişilik farklı konseptte odası var. Toplam 2 adet banyosu odaların dışında bulunuyor. Bir arkadaş / aile grubu ile tüm bağ evini kiralamak da keyifli bir seçenek olabilir.

Bikininizi giyip denize gitmeyi değil, bahçesindeki şezlonglarda güneşlenmek isteyeceğiniz, kitabınızı alıp bir köşeye çekilip püfür püfür rüzgarı dinleyerek keyif yapabileceğiniz bir yer.. Çok huzurlu, çok sessiz. Sizi rahatsız edecek hiçbir şey yok etrafta..

Mini’nin en sevdiği yerlerden biri sedirin altı. Ortalıkta göremezseniz eğer bir kuytu köşede bulmak mümkün!

Bağda keyifli bir gezinti ve üzümlerin yetişme evrelerini incelemek de çok keyifli!

Şehrin karmaşası, günlük yaşanan stres ve sıkıntılardan bunaldığımda soluğu adada alıyorum ve orada geçirdiğim iki günün sonrasında bile yenilenmiş olarak döndüğümü hissediyorum. Olur da sizi de etkisi altına alırsa bir gün, ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız 😉

İletişim:

Çayır Mevkii, Küme Evler No:45 Bozcaada

0533 381 5078 / 533 467 9877

simge@casamini.net

www.casamini.net

 

You Might Also Like

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Cami Halısı