Mekan Önerileri Seyahat

Doğa ile iç içe keyifli tatil: NG Sapanca Wellness & Convention

13 Mayıs 2016

gural-sapanca-18

Geçtiğimiz haftalarda Umurla birlikte küçük bir haftasonu kaçamağı yaptık ve orman yürüyüşünden, havuz keyfine, leziz tatlardan, spa dinlencesine kadar dolu dolu 2 gün geçirdik NG Sapanca‘da. Yaz gelmeden taptaze bir başlangıç yapıp yenilendik.

gural-sapanca-16

Cuma akşamı iş çıkışı trafik hafiflediğinde çıktık yola ve yaklaşık 1 saat sonra huzurun tam anlamı ile ortasındaydık. Mışıl mışıl bir uykunun ardından sabah kuş sesleri ile erkenden uyandık ve yürüyüş parkurlarının olduğu alana gidip ormanda yürüyüş yaptık. Ardından her zevke hitap eden kahvaltı bölümüne geçip güne lezzetli bir başlangıç yaptık.

gural-sapanca-9

gural-sapanca-7

gural-sapanca-15

“Wellness” denen tabii sadece masajla, dinlenmeyle olmuyor; Güral Sapanca’nın özel bir de wellness menüsü var, dilerseniz ben bu iki günü vücuduma ayıracağım diyip bu menüden hafif hafif; dilerseniz tatile geldim yemek yemek hakkım deyip ister açık büfe ister özel restoranlarından tercih edebilirsiniz 🙂

gural-sapanca-13

Bahçede yer alan Farina Restoran yıllar öncesindeki hali korunarak muhafaza edilmiş ve şu an otele ait bir ocakbaşı restorana dönüşmüş. Kebaplar, pideler ve özel lezzetlerden oluşan oldukça zengin bir menüsü var. Bir diğer seçenek lan otelin içerisinde yer alan Gardenya Restoran‘da ise Dünya mutfağından zengin seçenekler mevcut.

gural-sapanca-3

gural-sapanca-12

Gün içerisinde, hem yeşil alanlarda vakit geçirdik, hem de spa keyfinin tadını çıkardık. Aliva Spa da ruhunuzu ve bedeninizi rahatlatacak masajlar yaptırıp, hamam sauna, havuz ve dinlenme alanlarında keyif yapabilirsiniz.

gural-sapanca-2

Elbise ve Tulum: H&M / #handeledimforHM

You Might Also Like

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Cami Halısı