Mekan Önerileri

Dünyayı Saran Lezzet: Ali Ocakbaşı

09 Temmuz 2017

Geleneksel ocakbaşı kültürünü modern bir dekorasyon, tarz ve sunumla birleştiren Ali Ocakbaşı‘nın, klasik lezzetlerden oluşan menüsünü Gümüşsuyu’ndaki mekanında deneyimledim. Ali Ocakbaşı’na girdiğiniz andan itibaren etrafı saran mis kokular, dış kısımdaki masalardan birine yerleşip izleyebileceğiniz manzara ve tek tek sofrayı dolduran meze ve başlangıçlar doğru yerdeyim dedirtiyor insana. Kız kulesi ve alabildiğine deniz manzarası eşliğinde harika yemekler tatmak isterseniz buraya mutlaka gelmelisiniz. Denize dalıp, mis gibi havanın keyfini çıkarırken ilk olarak meze tepsisi geliyor.

Damak zevkinize uygun olarak seçiminizi yapmanız mümkün. Mezelerden pastırmalı humus, patlıcan salata, babagannuş, kuru cacık ve çiğ köfte iddialı. Özel bir üreticiden günlük olarak alınan kabak çiçeği dolmasıysa benim için sürpriz olmakla beraber lezzetiyle Ege sahillerindeki, Cunda’dakileri aratmadı, hatta bir tık üstündeydi lezzet olarak diyebilirim. Mezelerde günlük ve taze malzemeler kullanıldığından her biri harikaydı.

Hemen ardından Gaziantep, Adana ve diğer yörelerden temin edilen baharat ve ürünlerle hazırlanan ana yemeklere geçtik. Ali Kebab, benim şahsi favorim oldu. Mekanda da Türk mutfağının klasiklerinden, zırhla elde çekilen özel et karışımından sipariş anında özel olarak hazırlanıp sıcak tandır lavaşla servis edilen Ali Kebab; kuzu kafesten hazırlanıp, baharatlar ile tatlandırılarak pişirilen pirzola eti menünün klasiklerinden. Çöp Şiş, Uykuluk da bence mutlaka denenmeli. Uykuluğu hayatımda ilk kez yiyen ben, şahsen burada bu lezzeti denediğim için oldukça mutlu oldum diyebilirim.

Ali Ocakbaşı – Pastırmalı Humus

Ali Ocakbaşı – Uykuluk, Ciğer, Çöp Şiş

Yemek bittikten sonra tatlılarda ise; künefe ve tahinli kabak tatlısı favoriler arasında. Yurt dışına sık gidenlere de güzel haberi vermek gerek, Amsterdam ve Viyana’da şubesi bulunan Ali Ocakbaşı, kısa bir süre sonra Londra’da da bir şube açarak tarihi kültürün başkentlerinde, kebap yemeyi seven lezzet tutkunlarını buluşturmaya devam edecek.

İletişim: aliocakbasi.com

 

You Might Also Like

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Cami Halısı