Seyahat

Ege’nin Huzurlu Mavisi: Bodrum

15 Ağustos 2017

Bayram yaklaşırken hala bir yere tatil ayarlayamayıp depresyona sürüklendiyseniz ve bunun için arkadaşlarınızı ya da sevgilinizi sorumlu tutuyorsanız sizi anlıyorum. Ancak yılmak yok, azimliyiz, o tatili hak ediyoruz!

Yazın son günlerini Ege sahillerinde geçirme fikri bana çok sıcak ve huzurlu geliyor. Ege deyince Bodrum’un yeri ayrı ve hemen hemen her sene farklı kasabalarını ziyaret edip farklı deneyimler yaşama şansım oldu. Bu sene henüz planlarım arasında değildi ama bayram tatilinin de uzun soluklu olacağı netleşince gelsin planlar! 🙂

Bodrum Kalesi

Kimilerine göre en güzel zamanı Eylül, kimilerine göre ise Mayıs olan; ama aslında her mevsimi, her günü ayrı güzellikteki Bodrum’a biraz da benim gözümden bakalım.

Bodrum; Ege’nin samimi şehri Muğla’nın mavi yarımadası olarak, her yaz dünyanın dört bir yanından gelen milyonlarca turisti ağırlıyor. Beyaz evlerinin mavi pencerelerinden sarkan mor begonvillerin süslediği tablo görüntüsünün yanında, günümüze kadar korunmuş tarihi dokusu ve yazın renklerini tümüyle hissettiren doğal güzellikleriyle vazgeçilmez bir turizm merkezi. Bodrum; her gidenin hakkında söyleyebileceği gülümseten sözleri olan bir yer.

Ortakent, Bitez, Gümbet, Torba, Gümüşlük, Turgutreis, Yalıkavak ve Türkbükü;  en çok tercih edilen beldeler arasında yer alırken, mavi bayraklı plajlar Bodrum ziyaretçilerinin gözdesi. Eğer ki farklı bir deneyim yaşamak isterseniz, yunuslarla birlikte yüzmek için Güvercinlik Koyu’nu tercih edebilirsiniz. Berrak suyu ile ünlü Ortakent’teki Yahşi Plajı’nın hemen bitişiğindeki Camel Beach ise, kum zemini ile en çok tercih edilen plajlardan biri. Bitez ve Torba daha sakin bir ortam sunarken; Gümbet, Yalıkavak ve Türkbükü ise hareketliliği ile popüler.

Konaklama konusunda ise, güvenilir bulduğum ve sıklıkla tercih ettiğim Jollytur’un Bodrum otelleri kategorisi de oldukça çeşitli. Jollytur’un cazip otel ve tur tatil seçenekleri avantajlı fiyatlara konaklama sağlamak mümkün. Birkaç seçenek arasında gidip geliyorum ama kısa sürede de karar vermeliyim 🙂 Konaklama konusunu netleştirdikten sonra her zamanki gibi restaurant rezervasyonlarımı da gitmeden yapmakta fayda var. 

Bodrum’a gitmişken eşsiz koylarını gezdiren turlarına da katılamadan olmaz. Koyların rengi o kadar güzel ki birinde yüzmezseniz kendinizi mutsuz hissediyorsunuz. Bodrum’a giderseniz en az 1 gününüzü bu tekne turlarına ayırmanızı öneririm. Özellikle Orak Adası’na uğrayanları tercih edin, fotoğraftan da ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Orak Adası

Ayrıca, buradan birkaç saat süren başka turlarla günübirlik Datça’ya gidebilir, Schengen vizeniz varsa Kos Adası’na geçebilirsiniz. Kos Adası’na gidebilmek için gereken Schengen Vizesi’ni tur şirketleri Bodrum’da 4 günde çıkartıyor, aklınızda bulunsun. Kısa bir tatil için gelecekseniz, vizenizi önceden hazır edin.

Sizin tatil planlarınız neler? 🙂

 

You Might Also Like

Cami Halısı