Seyahat

Ege’nin Sakin Şehri: Seferihisar

26 Ağustos 2017

Bir şehrin hikayesinin, dokusunun, şarkılarının ve renklerinin, uyum içinde, şehir sakinlerinin ve ziyaret edenlerin zevk alabilecekleri bir zaman akışında yaşandığı bir alternatif mümkün müdür? Bu soruya gönül rahatlığıyla evet cevabını verebilen ve zamanın hızlı akışına karşı duran tüm şehirler, Cittaslow (Sakin Şehir) oluşum vesilesiyle bir araya gelmeye devam ediyor. Türkiye’den bu topluluğa kabul edilen ilk yer olan Seferihisar; yerel tatları, tarihi, ortak yaşam alanları ile bu unvanı sonuna dek hak ediyor. 

SIĞACIK

Seferihisar, İzmir’e oldukça yakın, yalnızca 35 dakikalık bir sürüşle buraya ulaşmak mümkün. Seferihisar merkezine 5 km uzaklıkta bulunan Sığacık ise; kalesiyle, Teos antik kentiyle, balıkçı lokantaları ve kafeleriyle Seferihisar’da görülmesi gereken yerlerin başında. Buraya adım atar atmaz sizi şehrin merkezinde uzanan asırlık ağaç karşılayacak. Şehrin geçmişle olan kuvvetli bağını daha da fazla hissedeceksiniz. Sığacık Limanı korunaklı doğasıyla tekneler için bir sığınak olduğu kadar şehir hayatının keşmekeşinden kaçanlar için de bir sığınak görevi görüyor. İçinde hala yaşamın sürdüğü az sayıdaki kalelerden biri olan Sığacık Kalesi’nin kendine has mimarisi bulunuyor.

Kaleiçi’nde devam eden yaşam özellikle Pazar günleri kurulan Sığacık Üretici Pazarı ile renkleniyor. Pazarda, hem ilçeden hem de çevre köylerden ulaştırılan el yapımı birçok lezzetle karşılaşabilirsiniz; yaprak sarma, turşu, reçel  hamur işleri, limonata ve karadut gibi ev yapımı organik içecekler ise bunlardan yalnızca bir kaçı. Salı günleri ise bölgenin diğer pazarı organik sebze pazarına uğrayıp, harika Ege otlarıyla hazırlanan sıcacık gözlemelerin tadına bakabilirsiniz. 

TEOS ANTİK KENTİ

Sığacık’ın en büyük tarihi zenginliği bu antik kent, kasabadan 1 kilometre uzaklıkta. Tarihi M.Ö. 2000’li yıllara dayanan Teos antik kenti 12 İyon kentinden birisi. Teos, döneminin en büyük liman kenti olmasının yanı sıra döneminin “Sanatçılar Kenti” olarak biliniyor. Teos’un belki de en önemli özelliklerinden biri tarihteki ilk aktörler birliğinin M.Ö. 3. yüzyılda burada kurulmuş olması.  Şarap Tanrısı Dionysos da buralı olduğundan, adını verdiği tapınak da bu antik kentin en önemli kalıntısı.

SEFERİHİSAR DOĞA OKULU

Doğa Okulu, Sığacık’a 24 km uzaklıkta bulunan Orhanlı Köyü‘ndeki altı dönümlük zeytinlik ve makiliğin içinde, eski Orhanlı İlkokulu’nun restorasyonu ile oluşturulmuş, Nesin Matematik Köyü, Bademler Tiyatrosu, Tiyatro Medresesi gibi imece usulü kendini çeviren, el emeği göz nuru bir oluşum.  Doğa Derneği, Seferihisar Belediyesi, Orhanlı Köyü Derneği gibi kurumlar, Orhanlı ve Seferihisar halkı, Alakır Nehri Kardeşliği gibi topluluklar, pek çok sanatçı, araştırmacı, düşünür ve gönüllü Doğa Okulu’nun kendi deymiyle “gövdesini” oluşturuyor. Okul açıldığı günden beri geleneksel tarım ve mimari, ekoloji, sözlü kültür, doğa okuryazarlığı ve takvimi, sanat, doğa hukuku ve doğa felsefesi gibi alanlarda yamaklık ve çıraklık kursları veriyor.

SEFERİHİSAR MANDALİNA FESTİVALİ

İşte en sevdiğim meyve! 🙂 Festival, Sığacık’ın önemli tarım kaynağı mandalinanın tanıtılması için organize ediliyor. Festivale denk gelirseniz milyonlarca mandalinanın tadına varabilir, konserleri izleyebilirsiniz. Etkinlikler kapsamında bir de Mandalina Kralı ve Kraliçesi seçiyorlar. 

SEFERİHİSAR PLAJLARI

Buraya yaz aylarında geliyorsanız, elbette denize de girmek isteyebilirsiniz. Seferihisar’ın etrafı mavi bayraklı plajlarla çevrili: Sığacık Büyük Akkum, Ekmeksiz, Akarca ve Ürkmez Plajları. Hem gün batımını görmek hem de keyifle yüzmek için sarı kumlu Akkum iyi bir tercih olur. Plajda özel işletme de var, ücretsiz alanlar da. Kalabalıktan uzaklaşmak isteyenler, bölgenin favorilerinden Akarca Plajı’nı seçebilir. Burası da yine tertemiz suyu ile mavi bayraklı bir halk plajı, Akkum’a göre biraz çakıllı. Seferihisar en çok mavi bayraklı halk plajına sahip ilçe.

SEFERİHİSAR’IN YAVAŞ YEMEKLERİ

Armola peyniri, ekmek dolması, enginar dolması, nohutlu mantı, tatlı tarhana, oğlak dolması, yuvalaça, mandalina tatlısı, oklavadan sıyırma ve samsades tatlısı Seferihisar’ın yerel yemekleri. Bu lezzetleri denemek isterseniz mutlaka Seferihisar merkezindeki Sefertası Lokantası’na uğrayın. Sefertası Lokantası, Seferihisar’ın yerel lezzetlerinin yeniden keşfedilip, unutulmaması ve tüm dünyaya tanıtılması amacıyla belediyenin desteği ile kurulmuş. Yemekler, ev kadınları tarafından imece usulü ile yapılıyormuş. Belediye tarafından yayınlanan Seferihisar’ın Yavaş Yemekleri kitapçığı ile yerel yemek tariflerinin gelecek nesillere aktarılması amaçlanmış.

Artemis Restoran 

Seferihisar’da gerçekten özel bir yer: 10 dönüm enginar tarlasının yanında ağaçların altında bir aile işletmesi. Tarladan sofraya, kendilerine özgü 15 çeşit enginar yemeği yapıyorlar. Enginar dondurmasından çorbasına, çayından güvecine… Çok ender enginar yemekleri var. Salaş ve farklı bir yer. 

Milos Balık ve Meze Restoranı

Milos, Sığacık’ın güzel sokaklarının arasında, sizi asma yapraklarının altındaki beyaz masalarıyla karşılıyor. Samimi bir Rum Meyhanesi konseptiyle deniz mahsulleri ve taze meze çeşitleri var. İsli uskumrusu, kalamarı, atomu, güveci ve fesleğenli mezgiti meşhur. Asmalar altındaki masalarıyla ambiyansıyla, gelen kitlesiyle sevilesi bir yer. 

SIĞACIK OTELLERİ & PANSİYONLARI

Kaleiçi’ndeki tarihi evlerden bazıları pansiyon olarak işletildiğinden bu güzel evleri sadece seyirle kalmayıp, içinde yaşamak neye benziyor deneyimleyebiliyorsunuz.

Mandalin Pansiyon 

Sığacık Kaleiçi’nin en popüler pansiyonu. Bunun sebebi içinin 2016’da yenilenmiş olması. Tek gecelik misafir kabul etmiyorlar. 

Mavi Zeytin Butik Otel

Odaları minimal olsa da ihtiyaç duyduğunuz hemen her şeyi bulabilirsiniz. Konumu gerçekten merkezi ve çalışanlar çok güleryüzlü. Mütevazi, temiz ve en önemlisi yeşilliklerinin içinde konumlanmış ferah bir butik otel. 

Beyaz Ev

Beyaz ev misafirhane diye geçiyor yani bir nevi pansiyon. Sahibesi çok kibar ve ilgili. Otel temiz ve rahat ama sunuğu en harika şey bahçesinde zeytin ağaçlarının içinde yapabileceğiniz lezzetli kahvaltısı. Çok samimi bir yer ve bir diğer artısı da evcil hayvanları kabul ediyor olması.

Seferihisar’ı görmeniz, yaşamanız için daha birçok öneri paylaşabilirim ancak herkesin hikayesinde farklı anılar, deneyimler kalması daha güzel. Kendi hikayenizi yaşamanız dileğiyle!

 

 

 

 

 

 

You Might Also Like

Cami Halısı