Mekan Önerileri

En Lezzetli Fransız Tatlıları: Melia Patisserie

10 Ekim 2014


Melia PatisserieFransız mutfağı, zengin çeşitliliği ile ünlü, yemek pişirmenin sanatsal yönünü ortaya çıkaran bir mutfaktır. Ve bu mutfakta tatlının yeri ayrıdır. Bu nedenle her Fransız tatlısının kendine has bir lezzeti ve zerafeti vardır. Alıştığımız ve severek yediğimiz bazı tatlılarda bu mutfağın hayatımıza kattıklarından.

Artık bu lezzetlere ulaşmak için özellikle İstanbul’da olanlar çok şanslılar. Melia Patisserie’in çiçeği burnunda kurucusu Çiçek Gencer bu işin gerçekten hakkını vererek lezzetler ortaya çıkarıyor. Çiçek Gencer, İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra Paris Le Cordon Bleu’da eğitim alıp, ardından Haziran 2014 de İstanbul İstinye’de bulunan şirin atölyesi Melia Patisserie‘yi kurmuş.

Kendisi ile Gencer ailesinin evinde verdiği davette tanışıp, elinden çıkan harika lezzetleri tatma şansım oldu. Fransız mutfağı tatlılarının en lezzetli örneklerini beğenimize sunduğu akşamda herşey baştan sona dört dörtlüktü. Özenle hazırlanan büyük çay sofrasının üzerinde bizi karşılayan çeşit çeşit tatlılar ve yanında samimi, sıcacık sohbeti ile Gencer ailesi bu soğuk kış gününde birkaç saatliğine içimizi ısttı. Tatlıları tadarken, bir yandan da ürünlerin katkı maddesiz, trans yağ, hazır hiç bir ürün içermeden yapıldığını dinliyoruz. Doğrusu lezzetleri anlatılanları oldukça destekliyor.

Deneyip severek sizlere aktarmak istediğim lezzetlerin başında benim için Ekler geliyor. Bu ekler bildiğiniz eklerlerden biraz farklı. Çikolatası, hafif kreması, hamuru ile yerken kıtır kıtır bir tadı var.

Melia Patisserie

Bir diğer lezzet Tart severlerin çok hoşuna gidecek. Limonlu ve portakallı tartlar üzerine konulmuş limon ve portakal kremaları ile ağızda çok güzel, mayhoş bir tat bırakıyor.

Incirli, armutlu ve yabanmersinli tartların hamurunda acıbadem kreması bulunuyor. Bu aroma meyveler ile oldukça uyumlu. İnciri çok sevdiğim için aralarında kendisine torpil geçeceğim ☺

Melia Patisserie

Bu tabakta ise karışık olarak Charlotte (şarlot), Pyramide Coeur Orange ve Dôme laché bulunuyor.. Şarlot oldukça hafif, piramit şeklindeki Pyramide Coeur Orange ise yoğun çikolatalı görüntüsünün ardında portakal kremasından ötürü hafif bir yapıya sahip. İçerisindeki kıtır kıtır lezzetin sıırı ise esmer şeker.

Son olarak sürpriz olarak hazırlanan sevgili Esra Uçar’ın doğumgünü pastasından bahsetmek istiyorum. Orda da belirttim yine tekrarlıyorum doğumgünümün gelmesi için sabırsızlanıyorum! Bence görüntüsü oldukça nostaljik ve lezzeti anlatılmaz yaşanır cinsten. Şeker hamurlu pastaların görsel güzelliğine sözüm yok ama özellikle çocuklarınız için böyle katkısız bir pastayı tercih etmeniz aklınızda olsun derim.

Bu güzel akşamın mimarı Sayın Bengü Bilik başta olmak üzere, bize tüm samimiyetiyle evinin kapılarını açan Gencer ailesine, Çiçek Gencer’e ve sevgili arkadaşlarım Cem, Deniz, Özge, Sezen ve Özlem’e çok teşekkürler.

Melia Patisserie

Umarım, Çiçek Gencer’in de dediği gibi, pasta denildiğinde ilk akla gelen olursun Melia Patisserie!

Adres : İstinye Mahallesi, Degirmen Sokak No:14/A İstinye, Sarıyer, İstanbul

Telefon : (0212) 277 0377

You Might Also Like

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Cami Halısı