Mekan Önerileri

Has Han Galata & Hasan Cafe/Bar

23 Ocak 2015

hasan-6(1)Ünlü Kamondo merdivenlerinin yanında konumlanan butik otel Has Han Galata, Galata’nın kalbinde yer alıyor. 19. yüzyıl sonlarından kalma tarihi bir binada yer alan otelin, her biri özel olarak dekore edilmiş karakteristik detaylar içeren klasik-çağdaş bir tasarıma sahip 9 odası bulunuyor.

Galata’yı Karaköy’e bağlayan Bankalar Caddesi üzerinde konumlanan Has Han Galata, İstiklal Caddesi’ne ve Galata Kulesi’ne yürüme mesafesinde. Otel içindeki Hasan Cafe&Bar, cadde üzerinde bulunan konumu ile keyifle zamanın akışını izleyebilmenize olanak veriyor.

Has Han Galata Oteli’nin restoran bölümüne esprili bir şekilde Hasan Cafe&Bar ismi verilmiş.

hashan-16(1)

hashan-7(1)

Lüks olduğu kadar samimi bir atmosfere sahip otel de odalar ”Klasik Deluxe Oda” ve ”Deluxe Suit Oda” olarak ikiye ayrılmış. Klasik odalar 25mt2, suitler 45mt2 büyüklükte. Suitlerin en büyük farkı banyosunda oldukça büyük kuvetlernin bulunması. Odalarda özellikle Ara Güler’in eserleri dikkat çekiyor.

Biz de bu keyifli otel ve restoranı, Gezenayaklar.com un davetiyle geçtiğimiz günlerde ziyaret ettik ve lezzetlerinden tattık.

Restoran bölümü, yüksek tavanlı, ferah ve sadeliğin ön plana çıkarıldığı bir dekorasyona sahip.

Tattığımız mezelerden Pastırmalı Humus favorim oldu. Ara sıcak olarak sunulan Hasan Manti; önce kızartılıp sonra üzerine kaynamış tavuk suyu, yoğurt ve sosla dökülerek servis ediliyor. Net bir şekilde diyebilirim ki sadece mantı yemek için bile buraya gelebilirim! Antalya’dan getirtilen organik tavuk gögsünden yapılan, içerisinde kavrulmuş ıspanak bulunan adaçayı soslu yemek, tavuk severlerin hoşuna gidecek lezzette.

Ve gecenin ben ve birçok arkadaşıma göre favori yiyeceği; Kırmızı Şarap İle Pişirilmiş Armut Tatlısıydı! Yanında eşlik eden kaymak ile oldukça dengeli bir tadı vardı.

Sevgili Gezenayaklar.com ve Has Han Otel‘in nazik personeline davetleri için çok teşekkür ederim.

You Might Also Like

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Cami Halısı