Moda Röportaj Tasarım

IAMNOTBASIC ile #BirazYerAc

02 Kasım 2016

İyi görünmek için ihtiyacımız olan birkaç basit parçadan yola çıkıp, modern dünyanın en sade dolaplarından birini yaratmak için yola koyulan ikili, Meriç Küçük ve Orkan Orgun. IAMNOTABASIC markasının kuruluş hikayesini, çevreye duyarlı, sürdürülebilirliğe önem veren ürünlerini, marka stratejilerini, girişimcilik maceralarını ve yeni projeleri #BirazYerAc hakkında keyifli bir söyleşi yaptık.   Her daim giyilebilecek rahat tshirt arayışında olanlar için adeta bir hayat kurtarıcı niteliğinde olan bu ürünlerin yaratıcılarıyla keyifli sohbetimize buyrun 😉

iamnotabasic_handeledim_roportaj

  • Sizi yakından tanıyabilir miyiz?

Ben Orkan, IIAMNOTABASIC‘in kurucularındanım, belki de daha perde arkasında kalmaya çalışan ismiyim:) Boğaziçi İşletme bölümünü bitirdikten sonra kurumsal hayatı reddedip girişimciliğe adım atmış biriyim.

  • Genel olarak IAMNOTBASIC markasını ve kuruluş hikayesini anlatabilir misiniz?

2014 yılının Ağustos ayında yine Boğaziçi Üniversitesi’nden arkadaşım Meriç Küçük ile IAMNOTBASIC’i hayata geçirdik. Her şey Teşvikiye’de bir kafede başladı aslında. Benim eticaret ve tekstil üzerine, Meriç’in de moda tarafında önemli tecrübeleri vardı. Bunları birleştirmeye karar verdik ve IAMNOTABASIC doğdu.

  • Şimdiye kadar t-shirt, triko ve gömlek ürettiniz. İleride daha farklı ürün gruplarına geçmeyi planlıyor musunuz?

Amacımız bir gardırobun basic anlamda tüm ihtiyaçlarına cevap verebilen bir marka haline gelmek. Farklı üreticilerle çalışmak, stok miktarının büyümesi gibi zorluklar nedeniyle bu konuda çok hızlı olamasak da yavaş yavaş çeşitliliğimizi artırıyoruz.

iamnotabasic_handeledim_roportaj-2

  • Ürünleri tasarlarken nelere önem veriyorsunuz?

Ürünleri tasarlamaya başlamadan önce kendimize sorduğumuz asıl sorular: “Kendimiz bu ürünü keyifle giyer miyiz?””Bu ürün 5 sene hatta 10 sene sonra modası geçmeden giyilebilir mi?”Bu sorulara cevap evet ise tasarım sürecine giriyoruz.

  • Kumaşlarınız kalitesini neye borçlu? Nasıl kumaşlar tercih ediyorsunuz?

Mümkün olduğunca doğal özlerden kumaşlarımızı seçmeye özen gösteriyoruz. Büyük bölümünü kaliteli ipliklerden kendimiz üretiyoruz. Bazen de üreticilerimizin stoklarında üretim fazlası olarak kalmış olan harika kumaşlar buluyoruz ve bunlardan küçük adetlerde seriler çıkarıyoruz.
occasion dressesiamnotabasic_handeledim_2

 

 

 

 

 

 

 

 

iamnotabasicbridesmaid dresses

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Sürdürülebilirliği marka stratejinizde nereye konumlandırıyorsunuz ?

Sürdürülebilirlik bizim için çok önemli bir kavram ve git gide markamızın temeline yerleşiyor. Çoğu kişinin bilmemesine rağmen moda sektörü, petrolden sonra dünyayı en çok kirleten ikinci sektör. Bizim de bu konuda bir şeyler yapmamız gerektiğini hissediyoruz. Mümkün olduğunca doğal hammaddeleri kullanıyoruz, işçisine saygılı, etik anlayışı yüksek atölyelerde ürünlerimizi üretiyoruz, geri dönüşüme, bağışa katkı sağlamaya çalışıyoruz.

  • Yeni projeniz olan “Biraz Yer Aç” uygulamınızdan bahsedebilir misiniz ?

#BirazYerAc artık kullanmadığınız eski giysilerinizi topluma yararlı hale dönüştürebileceğiniz yeni projemiz. Her siparişle beraber paketin içerisine üzerinde adres etiketi olan boş bir poşet koyuyoruz. Kullanmadığınız giysilerinizi bu poşete koyuyor ve hiçbir ücret ödemeden kargoya veriyorsunuz. Bu poşet Lokman Hekim Vakfı’nın geri dönüşüm tesisine gidiyor. Orada bağışlanabilecek durumda olanlar bağışlanıyor, geri kalanlar geri dönüştürülerek iplik haline getiriliyor. Aksi takdirde çöpleri dolduracak kıyafetler ikinci bir kullanım şansı elde ediyor.

  • Girişimcilere tavsiyeleriniz neler ?

Benim tavsiyem, inandıkları fikirleri hayata geçirmek konusunda cesur olsunlar. Ancak yarını görebilme konusunda sıkıntı çektiğimiz bu zamanlarda finansman açısından hesaplamalarını dikkatle yapsınlar. Bozuk nakit akışı girişimleri öldüren sorunların başında geliyor. Biz her zaman elimizden geldiğince tecrübelerimizi paylaşmaya hazırız:)

You Might Also Like

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Cami Halısı