Mekan Önerileri

İstanbul Kelebek Çiftliği

16 Eylül 2014

…Ömürleri kısa ama “Kelebeğin ömrü bir gündür” tezi de yanılgı. Ortalama 2-6 hafta arasında yaşıyorlar hatta 1 yıla kadar yaşayan türleri bile var…unnamed (2)Beykoz Kavacık’tan Riva yoluna doğru ilerlerken ‘Polonezköy-Riva’ tabelasından sağa kıvrılıp Görele Köyü sapağından sapmadan düz devam ederken, sola işaret eden ilk Zerzevat Köyü tabelasından sola dönerek, 500 metre kadar aşağıya doğru indiğimizde, “İstanbul Kelebek Çiftliği” tabelası karşıladı bizi. Heyecanımı anlatamam 🙂 unnamed-(1)Kelebekli dış kapıdan geçerek, kuş sesleri ve yeşilliğin ortasında hayran bakışlarla ilerliyoruz. Kelebeklerin bulunduğu bahçenin önünde gülümseyerek Çiğdem Yetgin Ünlü karşılıyor bizi. Çiğdem Hanım, emekli bir Kimya Öğretmeni. Eşi ise Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nafiz Ünlü. Eşiyle birlikte yurt dışı gezileri gerçekleştiren Çiğdem Öğretmenİngiltere‘de gördüğü kelebek çiftliklerinden çok etkileniyor. “Neden bizim ülkemizde olmasın ki?” diye düşünüyor ve 5 dönüm arazi üzerinde bir kelebek çiftliği kurmayı hayal ediyor. Eşi Doç. Nafiz Ünlü‘yle birlikte kolları sıvıyorlar ve 2 yıl içinde hayalleri gerçeğe dönüştürüyorlar.

unnamed

İstanbul Kelebek Çiftliği‘nde kelebekler MalezyaFilipinlerAsya ülkeleri ve Güney Amerika gibi ülkelerden geliyor. Çiftlikte bir ‘pupa’ dolabı var. Pupa, tırtılın kelebeğe dönüştüğü hali… Özel olarak hazırlanan dolapta sıcaklık, pupanın kabuğunu yırtıp genç ve ergin bir kelebek olabilmesi için sürekli sabit bir ayarda duruyor.unnamed (4)

Pupa Dolabı‘nın bulunduğu odada ayrıca projeksiyon (yansıtım) cihazı da yer alıyor. Ziyaretçiler, kelebekleri görmeden önce burada kelebeklere dair bir belgesel filmi de izleme olanağı buluyorlar. Daha sonra ise kelebekler için doğal bir ortam olarak hazırlanmış geniş bahçeye geçiliyor.unnamed (3)

Kelebek Çiftliği‘nin arka bahçesinde bir kafeterya kurulmuş: Obur Tırtıl Cafe. Burada ziyaretçiler yemek yiyebiliyor. Ayrıca hemen önündeki alan ‘Kır Düğünü’ için inşa edilmiş. Ayrıca özel günler ve organizasyonlar için de kullanılabiliyor.

Çiftlik haftanın hergünü saat  09.00 – 18.00 arasında açık.

Giriş Fiyatları:

Yetişkinler için giriş ücreti 20 TL

Öğrenciler için giriş ücreti 17,50 TL

Aile (2 yetişkin & 2 çocuk) 60 TL

3 yaş altı çocuklara ücretsiz

Engelli ziyaretçilere  %50 indirim uygulanmakta.

http://www.istanbulkelebek.com/

https://www.facebook.com/istanbulkelebek

https://twitter.com/istanbulkelebek

You Might Also Like

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Cami Halısı