Seyahat

Masal Şehir Prag

20 Kasım 2016
Tarihi dokusunu yitirmemiş, romantik şehir Prag.. Hakkında ne kadar yazılsa, konuşulsa azdır..
 
Rapunzelin şatosunu andıran kuleleri, katedralleri, sarayları, meydanları, nehir üzerine sıralanmış köprüleri, yemyeşil tepelerden size göz kırpan kiliseleri ile sanki Ortaçağ’da yürüyormuşsunuz hissi uyandıran bir masal dünyası Prag.

prag_gezi_handeledim_3
 
Prag seyahatinizi Mayıs ya da Eylül aylarına planlayın. Hem hava ne soğuk ne çok sıcak, hem de çok fazla turist yok. Ancak bembeyaz karlar altındaki Prag şehri de ayrı bir güzel, ayrı bir romantik.
 
Bence en az 3 gün Prag şehrini keşfetmek için ideal. 1 gün eski şehir için, 1 gün Metronom, Charles Köprüsü ve Kale Bölgesi için, 1 gün ise Franz Kafka için ayırabilirsiniz.
 
Franz Kafka’nın Müzesi: Doğduğu ev, okuduğu okul, hayatını geçirdiği sokaklar, hayatında çok önemli etkisi olan annesi ve babası, aşkları, gittiği kafeleri hepsini bu müzeyi gezerken gördük, öğrendik… Sonra Kafka’nın zamanını geçirdiği, belki de önemli eserlerinin birkaç satırını karaladığı kafelerin izini sürdük. Doğru adres Cafe Savoy’du. Bu müze sonrası insan gezdiği, gördüğü yerlere daha anlamlı bakabiliyor. 

Franz Kafka kadar Mozart da Prag şehriyle bütünleşmiş bir sanatçı. Mozart, 1787 yılında ünlü eseri Don Giovanni’nin Premiyeri’ni Prag’da gerçekleştirmiş ve kendisi yönetmiş. Prag için Mozart’ın yeri ayrı, Mozart’ta da Prag’ın yeri ayrı. Bu nedenle Prag’a geldiğinizde Mozart’ın ünlü eserinin Çek halkıyla bütünleşmiş kukla sanatıyla sahne almasına tanıklık edebilirsiniz. 

prag_gezi_handeledim_13
 
Şehrin kalbindeki, Astronomik Saat’in önünde bekleyen tur rehberlerinden birinin peşine takılıp, yaklaşık 2,5 saat sokak, sokak gezdik. Gezi kitaplarından öğrenemeyeceğimiz çok güzel bilgiler edindik ve gerçekten çok keyif aldık. Size tavsiyem bu turlara katılmanız. Ücreti çok fazla değil. Kişiye bağlı. Tur sonunda gönlünüzden ne geçerse onu veriyorsunuz.
Sonraki gün ise sırada o ünlü, romantik Charles Köprüsü var. Köprünün üzerinde dolaştıktan sonra bu güzel köprüyü bir de yüksek bir tepeden görmeliyiz dedik ve Metronom’a çıktık. Metronom’da bulduğumuz manzara ise güneşin altında o kadar çok merdiveni tırmanmamıza değdi. Buraya muhakkak zaman ayırın. Öğleden sonra ise bir gün önceki rehberimizin eşliğinde Kale Bölgesi’ne çıktık. Kale Bölgesi ve içindeki Gotik Kilise yarım günlük bir aktivite.
prag_gezi_handeledim_4
prag_gezi_handeledim_2

Prag’da nerede kalabilirsiniz? Benim tavsiyem eski şehir Prag’dan, örneğin Charles Köprüsü’nün yakınlarından bir otel bulmanız yönünde olacak. Böylece metro kullanmanıza gerek kalmadan heryere yürüyerek ulaşabilirsiniz. 

Custom backdrops DIY backgrounds for pictures

Eski şehir meydanının yakınındaki İtalyan restoranı olan Pasta Fresca’da kesinlikle yemek yemenizi öneririm. Sadece makarna çeşitleri, çok nefis salataları ve deniz ürünleri var. Şarap mönüsü de zengin. Mekanın eski bir mahzen oluşu da çok hoş.

Hem kahvaltıya hem mis gibi kahveye hem de kahveyle alakalı aksesuarlar alabileceğiniz Mama Coffee Prag’ın en’lerinden. Alt katından ‘to go’ kahvenizi alabilir, aydınlık ve geniş üst kattaysa uzun uzun kahve keyfi ya da kahvaltı yapabilirsiniz. 

Son günümüzde, hadi bir sabah kahvesi içelim diye girdiğimiz Bakeshop‘da Fransız tipi kruvasan da var, Amerikan usulü bagel’da. Salataları da gram usulü alabiliyorsunuz, çimlere yayılıp yemelik.

Prag’ın en meşhur tatlısı ise; Trdelnik. Bir çubuğun etrafına sarılan tatlı hamuru, ızgara üzerinde döndürülerek pişiriliyor, şeker, ceviz ve vanilya sos ile servis ediliyor. Biz çok sevdik!

prag_gezi_handeledim_8

Şimdiden eğlenceli bir Prag seyahati planlamanız dileğiyle…

 

You Might Also Like

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Cami Halısı