Mekan Önerileri Seyahat

Rum Mahallesi’nin Yeni Gözdesi: Nevreste Bozcaada

27 Haziran 2017

O eşsiz rüzgarı, kahkaha dolu sokakları, gelenekselleşen tatları ile ada keyfi bir başka! Çok iyi geliyor bana Bozcaada. Ve her seferinde ayrılırken, kalbimde buruk mu buruk bir tat kalıyor. Neyse ki yaz yeni başladı daha çok gitmek dileğiyle 🙂

Haziran ayında yaptığımız 3 günlük keyifli haftasonu tatilinde yeni keşfim Nevreste ise hafızamızda harika tatlar bıraktı!

Öncelikle Nevreste ismi nerden geliyor, hikayesinden bahsetmek istiyorum. Adanın her dilden, milletten insana kucak açan Nevreste ablası var. Engin yüreği, konukseverliği ve tatlı dili ile Bozcaada‘nın simgelerinden. Hem ressam hemde harika likörler yapan Nevreste abla gerçek bir Bozcaadalı.. Rum mahallesindeki iki katlı evinde doğurmuş, büyütmüş üç çocuğunu…Küçük yaşlarda adadan ayrılan çocuklar hep bir gün adaya geri dönmeyi hayal etmişler. Nihayet emeklilik günlerine yakın evlerini bir restorana çevirerek hayallerini hayata geçirebilmişler. 

Nevreste abla ismini verdiği mekanı ile bu yıl Bozcaada‘da yeniden hayat buldu. Nevreste Bozcaada Rum mahallesinde yer alıyor. Adada hiç bir restoranda bulamayacağınız farklı meze ve yemekleri ile kesinlikle en iyi olmaya aday. Nevreste ablanın şahane yağlı boya tabloları da mekanın duvarlarını süslüyor. Ayrıca Murat Bildirici‘nin ahşap balıkları da dekorasyona renk katıyor.

Menüden önerilerim oldukça geniş 🙂  Pazıda levrek, deniz mahsulleri paçanga böreği, deniz mahsullü kapya biber dolma, Rum böreği, Nevreste soslu ahtapot, merzane, Nevreste kabak çiçeği ve Bozcaada otları güveci. Hepsi birbirinden lezzetli.

Masamızı süsleyen çeşit çeşit mezeler ve rakı, hoş sohbet ile birleşince tadına doyum olmayacak bir akşam geçirdik.

Nevreste Bozcaada – Merzane (portakal kabuğunun içine konulmuş deniz ürünlerinin fırında pişmesiyle hazırlanıyor)

Nevreste Bozcaada – Balık Mantı

Nevreste Bozcaada – Cevizli İncir Tatlısı

Muhteşem lezzetler, kusursuz hizmet ve insanın ömrüne ömür katan ambiyans Nevreste ablanın sohbeti ile birleşince gece hiç bitmesin istiyorsunuz. Nevreste Bozcaada‘ya, adada kaldığınız süre içerisinde mutlaka uğramanızı öneririm.

İletişim

Cumhuriyet Mahallesi No:22 Alsancak Sk. Bozcaada

0505 540 1090

www.nevreste.com

You Might Also Like

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Cami Halısı