Mekan Önerileri

Teşvikiye’nin Yeni Yaşam Alanı: Makery 41

15 Kasım 2018

Teşvikiye’de yakın zamanda keşfettiğim ve öğrendiğimde de 2 ay önce açılmış çiçeği burnunda bir mekan Makery41. Sahibesi burayı “living space” olarak adlandırıyor. İçeri girer girmez bunu çok güzel yansıtıyor da. İçinde cafe, galeri, workshop alanı ve mini bir satış köşesi barındırıyor. Mekanın içerisindeki birçok mobilya ve ürün antika. Bu sebepten ben kendimi burada çok iyi hissettim. 

Makery41‘in ön tarafındaki cafe bölümünde her gün değişen farklı yemekler bulunuyor. Menüde çorbadan, zeytinyağlılara, ana yemeklerden tatlılara farklı seçenekler barındırıyor. Yemekler “al-götür” olmak üzere paketlenmiş olarak sunuluyor. Daha çok evinde yemek yapmak istemeyen, ofise yemek almak isteyen bu çevrede oturan insanlara hitap ediyor. Arzu edenler orada da oturup yiyebiliyor.
Yemekler 20 senelik deneyimi olan İstasyon Catering (@iyiyemekbenimutlediyor) tarafından yapılıyor. İyi yemek yapmak ve insanları mutlu etmek kavramının tam olarak hakkını veriyorlar.

Arka tarafında bulunan galeri alanını sanatçılar sergi alanı olarak kullanılabiliyor. Sergi olmadığı zamanlarda da farklı atölyeler düzenleniyor. Mum yapımı, kombucha, çocuk kitabı yazma atölyeleri bugüne kadar gerçekleşenlerden bazıları. Ayrıca mekan özel ve kapalı organizasyonlar için de kullanılabiliyor. Satış köşesinde farklı yerlerden alınmış hem vintage hem de yeni olan dekoratif eşyalar çok keyifli.

Bir gün siz de Makery41‘i ziyaret edip belki arka tarafta bulunan mini kütüphaneden kitapları karıştırıp kahveniz eşliğinde keyif yaparsınız.

Adres: Teşvikiye, Hacı Emin Efendi Sk. No:41, 34365 Şişli, İstanbul

You Might Also Like

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Cami Halısı