Mekan Önerileri Seyahat

Viyana Vienna Wien

23 Eylül 2014

viyana

Bu sene Temmuz ayında yaptığım orta Avrupa seyahatinde 1,5 günümü ayırabildiğim ancak çok etkilendiğim Viyana hakkında izlenimlerimi ve lezzet duraklarımı paylaşmak istiyorum. Sakin bir insanım, huzur ve güven arıyorum diyorsanız, Viyana şehri, tam size uygun bir yer. Mimarisi muhteşem bir şehir. Görkemli heykelleri, düzenli yaşamı, az ama kültürlü nüfusu ile, Avrupa’nın merkezinde, gidenlerin kalbini fethediyor.

Viyana tam anlamıyla bir sanat kenti ve dünyanın en iyi müzelerini barındırıyor. Müzeler merkezinde bulunan Leopold Müzesi öne çıkanlardan. 2001 yılında Rudolf ve Elisabeth Leopold’un, koleksiyonlarını bağışlamasıyla kurulmuş. En önemli özelliği dünyanın en büyük Egon Schiele ve Gustaw Klimt koleksiyonuna sahip olması.

16.yüzyıldan günümüze, Avrupa’nın müzik başkenti olarak bilinen şehir günümüzde de bu özelliğini koruyor. Aslında, Almanya-Salzburg doğumlu olan Mozart burada en geniş şekilde kullanılıyor. Çeşit çeşit Mozart çikolataları, konserleri, restoranları, evi, cd.leri. Bunların tümünün, Avusturya ekonomisine üst düzey katkı sağladığı kesin. Sağlığında yeteri kadar değer bulamamış bu ünlü müzik adamının isminden, günümüzde, Viyanalılar had safhada yararlanıyorlar. Beethoven’den Chopin’e, Haydn’dan Mozart’a üç yüz yıllık bir müzik geleneğine sahip Viyana, irili ufaklı pek çok konser salonu her akşam kapılarını müzik severler için açıyor. Viyana Devlet Operası’nda bir gösteri izlemeden dönmeyin.

Viyana, bisikletinize atlayıp, geniş caddelerinde rahatça gezip, tasarım mabetlerini keşfetmek için de harika bir şehir. Viyana’nın tasarım vahası, kesinlikle Neubau 7.bölge. Benim favori dükkanlarım, özellikle Tintin hayranlarının da seveceği Bilderbox, ürünleri kumaş ve gümüş kullanarak yaptıkları takılardan oluşan Schmuckladen. 7. Bölge için hazırlanmış rehbere de göz atmanızı tavsiye ederim 7tm.at.

kelebek-evi-1

bilderboxx

mozart

Yurtdışında görünce en çok imrendiğim ise parklar. Dümdüz, yemyeşil alanlar ve bu alanların gerçekten keyfini çıkaran insanlar. Viyana’da park denince akla ilk gelen şehrin göbeğindeki Stadt Park. Şehrin içinde birden fazla park var ve hepsi birbirine yürüme mesafesinde.

Bu sene ilk kez İstanbul’da gezdiğim Kelebek Çiftliği’nden sonra Viyana Opera Binası’nın 200 metre uzağındaki Schemtterlingshaus’u gezmek de çok keyifliydi. Tropik kelebek evi doğal yağmur ormanları şeklinde dizayn edilmiş, serada yüzlerce tropik kelebeğin serbest bir şekilde uçtuğuna şahit olabilirsiniz.

Gelelim Viyana’da ki lezzet duraklarına. Habsburg İmparatorluğu’na başkentlik yapmış Viyana zengin bir mutfak kültürüne sahip. Kuşkusuz en vazgeçilmezi ve ilk akla gelen yiyecek Schnitzel. Schnitzel denince de herkesin birleştiği ortak nokta Figlmüller. Benim için de öyle oldu. Tahminimden çok daha tatminkar bir yer. Spesiyal Schnitzel’i domuz etinden yapıyorlar ama alternatif olarak sunulan tavuk etini deneyin pişman olmazsınız. Yanında sipariş ettiğim yeşil soğan ve rokalı patates salatası, hem yemekle tamamlayıcı hem de başlı başına harika bir lezzet. Yanında lager birası veya kendi bağlarında yetiştirdikleri üzümle yapılan şaraplarından tercih edebilirsiniz. Mekana ya rezervasyon yaptırmanız ya da önündeki uzun ama seri bir şekilde ilerleyen sırasına girmeniz gerekiyor.

müller-1

sacher

demel
Bu güzel yemeğin ardından Hotel Sacher’in altındaki Café Sacher’de dünyaca ünlü Sacher Torte’ye tadabilirsiniz. Pasta iki kat yoğun çikolatalı pandispanyadan oluşuyor. İki kat kekin arasında ise kayısı marmeladı var. Kekin üstü ise çikolatalı ganache ile kaplı. Yanına Wiener Melange Coffee tercih edebilirsiniz.

Dondurma severim, her gittiğim yerde denerim diyenlerdenseniz, Eis Greissler önündeki uzun sıradan da anlaşılacağı gibi oldukça meşhur. Lezzetli olduğu kadar, şirin dekorasyonu ile göze de hitap ediyor. Kayısılı, fındıklı ve çilekli dondurması favorim oldu.

Ve Viyana’nin en geleneksel pastahanelerinden olan Café Demel’de Avusturya-Macaristan imparatorlugunun güzel imparatoriçesi Sisi’nin de hayranı olduğu menekşe sekerlemelerinin tadına bakmanızı öneririm. Demelden içeri girer girmez, salonun ihtişamı büyüleyici. Ayrıca pastaların yapımını bizzat izleyebilirsiniz, çünkü pasta mutfağı ana salondan sadece bir camla ayrılmış.

Umarım yakın zamanda bu güzel şehre yeniden gider, yeni keşiflerde bulunabilirim!

..Kısa kısa Viyana..

Gitmeden Önce!

Oku

Malina Ingeborg Bachmann

Romantik Bir Viyana Yazı Adalet Ağaoğlu

İzle

Amadeus Milos Forman
Before the Sunrise  Richard Linklater
The Illusionist Neil Burger
Copying Beethoven Agnieszka Holland

Dinle

Mozart, Beethoven, Opus, SheSays

Yapmadan Dönme!

Prater’de dönme dolaba binin
Dünyanın en eski dönme dolaplarından olan Prater’e binin ve eski günlere doğru bir yolculuğa çıkın.

Bir Viyana kafesinde melange için
Viyana kent kültüründe kafelerin rolü çok büyük. Kentin entelektüel yaşamının büyük bir bölümü kafelerde geçmiş. Bu yüzden siz de Viyanalılar gibi yapın. Süt köpüğünden yapılan melange’ınızla birlikte gazetenizi açıp en azından bir saat için Viyana kafelerinin tadına varın.

Ringstrasse’de tramvaya binin
Viyana’nın en güzel caddesinden biri olan Ringstrasse üstünde sefer yapan RingTram’a binin. Kentin bu güzel caddesini, tramvayla keşfedin.

Operaya gidin
Viyana ziyaretlerinin olmazsa olmazlarından biri de, bir klasik müzik konseri ya da operaya gitmek. Özellikle Staatsoper’in programına göz atın.

 

You Might Also Like

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Cami Halısı