Shinrin-Yoku: Orman Banyosu


Japonların mutlu ve uzun yaşamlarına dair sır perdelerini aralayan Héctor García ve Francesc Miralles, Ikigai’den sonra onların kadim kültürünü keşfetmeye devam ederek Shinrin-Yoku’da “orman banyosu” pratiğini detaylı bir araştırma neticesinde Orman Banyosu kitabından bizlerle buluşturdu. Bu çalışma, shinrin-yoku’nun sayısız faydası sayesinde ormanın şifalı gücünden gerek bizzat ormana giderek gerek ormanı evimize taşıyarak nasıl faydalanabileceğimiz, ek olarak bu pratiklerin kan basıncını dengelemekten stres seviyesini düşürmeye uzanan faydaları konusunda bilgi edinmek için eşsiz bir kaynak.

Şehir hayatında doğayla bağımız zayıfladığından çok sayıda problemle yüz yüzeyiz. Bu kitap gösteriyor ki birçok problemimizin ilacı doğayla bağımızı tekrar kurmakta saklı. Merak etmeyin, bunun için ormana taşınmak gibi köklü değişiklikler yapmamıza gerek yok.

Japonca’da “shinrin” kelimesi “orman”, “yoku” kelimesi ise “banyo” demek. Türkçe’ye orman banyosu olarak çevirilen bu kavram, doğayı tekrar keşfetmemizi ve doğayla kopan bağımızı güçlendirmeyi amaçlıyor. Hatta Japonya’da düzenlenen yürüyüşlerde insanlar doğanın bir parçası olduğunu hatırlamaya çalışıyorlar.

Orman banyosu nasıl yapılıyor?

Öncelikle bu doğa gezisini nereye yapacağınıza karar verin. Koşu, yürüyüş ya da egzersiz gibi sporlardan farklı olarak sadece doğanın içinde olmayı ve doğayı keşfetmeyi hedefleyin. Telefon, fotoğraf makinesi gibi elektronik aletlerinizi yanınıza almayın. Sadece duyularınızla doğayı hissedin. Kuşların sesini dinleyin, bitkileri, çiçekleri inceleyin, tertemiz havayı içinize çekin. Ağaçların arasında amaçsızca oturun, isterseniz yoga, piknik, resim gibi aktiviteler yapın. Göreceksiniz ki, iki saatlik bir orman banyosu bile teknolojiden uzaklaşıp dingin bir zihne kavuşmanızı sağlayacak. Bu deneyimi yaşadıktan sonra da orman banyosunu her yerde yapabilirsiniz. Evinizin varsa bahçesinde, yazlığınızın çevresindeki yeşil alanda veya şehirdeki bir parkta. Yeterki her seferinde doğanın bir parçası olduğunuzu, ormanla aranızda sımsıkı bir bağ olduğunu hatırlayın.

Orman Banyosu kitabını linkten satın alabilirsiniz 😉

Görsel Kaynak: www.tzv.org.tr


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir