Budapeşte Gezi Rehberi


Budapeşte bana göre Avrupa’nın en güzel kentlerinin başında geliyor. Yolculuk süresi kısa olunca haftasonu kaçamağı için de birebir… Sadece iki gün tüm şehri gezmeniz için yeterli! Konumu itibariyle her türlü tarihe ev sahipliği yapmış, misafirperver bir şehir Macaristan’ın başkenti Budapeşte. Tuna’nın Buda ve Peşte olarak ikiye ayırdığı Budapeşte’de hayat genel olarak Peşte’de akıyor. Ancak tarih kısmı da Buda’da yazılmış. 

İstanbul’dan Budapeşte’ye direkt uçuşlar yaklaşık 1 saat 45 dakika sürüyor. Budapeşte Havalimanı şehir merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta. Şehre ulaşım için ise birkaç seçeneğiniz var:

Taksi ile Şehre Ulaşım: Taksi şehir merkezinde gideceğiniz noktaya göre yaklaşık 20-25 Euro civarı tutuyor. Havaalanından çıktığınızda karşınızda göreceğiniz taksi standına nereye gideceğinizi söylüyorsunuz, onlar size tahmini ücretle birlikte hangi taksiye bineceğinizi söylüyorlar. 

Minibus ile Şehre Ulaşım: Havaalanından şehir merkezine gitmek için değerlendirebileceğiniz bir başka seçenek de miniBUD olarak geçen minibus. Havaalanı çıkışındaki stantlarında rezervasyon yapabiliyorsunuz, ücreti tek yön 16 Euro gibi bir şey. Bu shuttle sizi şehirde oteliniz de dahil istediğiniz noktaya götürüyor. Ancak doldukça kalktığı ve insanların gideceği yere göre durarak ilerlediği için biraz daha uzun sürebiliyor.

Toplu Taşımayla Şehre Ulaşım: Toplu taşımayla şehre ulaşmak istiyorsanız havaalanından kalkan 200E numaralı otobüsü kullanabilirsiniz. Bu otobüsle en yakın metro istasyonu olan Köbanya – Kispest’e gidebilir ve sonrasında metroyla şehir merkezinde istediğiniz noktaya ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma biletlerini otobüsün içinde değil de havaalanından alırsanız daha uyguna geliyor, ücreti bilet başına 1 Euro civarında. Metroyu da kullanacağınız için toplamda 2 bilet almanız gerekiyor.

Budapeşte birçok yere yürüyerek kolay bir şekilde gezebileceğiniz şehirlerden. Şehir merkezi dışında kalan birkaç noktaya da toplu taşımayla ulaşmak bayağı kolay. Şehirdeki toplu taşıma sisteminde metro, tramvay, otobüs, troleybüs, füniküler var. Şehir içindeki ulaşım için Tek seferlik bilet, Günlük ulaşım bileti, 10-bilet kombinasyonu ve Budapest Card seçeneklerinden birini değerlendirebilirsiniz.

Konaklama

Budapeşte 23 farklı ‘zone’a ayrılıyor ve en merkezi yerleri, Peşte kısmındaki Zone 6 (Terezvaros), Zone 7 (Erzsebetvaros) ve Zone 8(Jozsefvaros). Eğer bu 3 ‘zone’dan birinde kalırsanız şehrin görülmesi gereken yerlerine kolaylıkla yürüyebilirsiniz. Budapeşte’de otelden ziyade kiralık stüdyo daire kiralama sektörü gelişmiş ve otelden daha ucuza geliyor.

Ayrıca, film meraklıları için Büyük Budapeşte Oteli filmini izlemenizi de öneririm. Gerek görselliğiyle, gerek karakterlerin özgünlüğüyle izlerken büyüleyen bir yapısı var.

Budapeşte’de Yeme-İçme

Street Food Karavan: Burası Budapeşte’nin barlar sokağı bölgesi civarına kurulmuş bir ‘street food’ alanı ve küçük küçük karavanlarda yapılan muhteşem yemeklerle dolu. Gece otele dönerken bile uğrayıp bir şeyler atıştırabilirsiniz. 

Kuglof: Burası Vaci Utca Caddesi’nin üzerinde butik bir cafe. Hem kahveleri hem tatlıları güzel hem de fiyatları uygun. 

Budapeşte’de Gezilecek Yerler

Chain Bridge (Szechenyi Lanchid) 

Şehrin ilk taş köprüsü olan Chain Bridge, Buda ve Peşte bölgelerini birbirine bağlıyor. Eğer köprüye Peşte tarafından çıkacak olursanız karşınıza alacağınız manzara Buda ve gördüğünüz yapılar çok yüksek ihtimalle Buda Kalesi ve civarı olacak. Hem yürüyerek hem de araçla geçebileceğiniz Zincir Köprü, ilk olarak 1800’lü yıllarda yapılmış.

Chain Bridge (Szechenyi Lanchid) 

Buda Kale Bölgesi 

Bu civarda biraz vakit geçirmek isteyebilirsiniz, burada bölgenin kapsamında gezebileceğiniz birçok nokta mevcut. İlk durağınızı köprünün hemen karşısında yer alan füniküler olarak belirleyebilirsiniz, kalenin bulunduğu nokta biraz tepede kaldığı için buraya en kolay fünikülerle çıkılıyor. Tepeye ulaştığınızda kale bölgesine ulaşmış oluyorsunuz. Bölgede gezebileceğiniz noktaların bazıları;

Macaristan Ulusal Galerisi: Sarayın kapsamında bulunan ve Gotik, Rönesans, Barok gibi birçok farklı dönemden önemli Macar ve uluslararası eserler barındıran bir sanat müzesi. Pazartesi günleri kapalı.

Budapeşte Tarih Müzesi: Aynı şekilde sarayın kapsamında bulunan, Macaristan ve Budapeşte’nin tarihi hakkında bilgi edinebileceğiniz, detaylı sergiler barındıran bir müze. Pazartesi günleri kapalı.

*Hospital in the Rock: Bölgedeki en değişik noktalardan biri de “Nükleer Sığınak” olarak bilinen Hospital in the Rock Müzesi. Burası kale bölgesinin yer altına yapılan ve toplamda 10 km uzunluğunda tüneller kapsayan bir mağara. Mağarayı sadece tur rehberi eşliğinde gezebiliyorsunuz. Tur yaklaşık 1 saat sürüyor.

*Fisherman’s Bastion (Balıkçı Tabyası): Budapeşte’nin tepeden manzarasını görmek istiyorsanız bu beklentinizi karşılayacak yerlerden biri kesinlikle burası. Hatta manzara için şehirdeki en popüler noktalardan biri diyebiliriz. Geçmişte bu bölgeyi koruyan balıkçıların anısına bu ismin verildiği söyleniyor. 

Matthias Church: Balıkçı Tabyası’nın yanında tepesi halıyı andıran güzeller güzeli gotik yapı ise Matthias Kilisesi. Kilisenin tarihinin 1000’li yılların başına dayandığı ve Osmanlı işgalinde yaklaşık 150 yıl bir cami olarak kullandığı biliniyor.

Matthias Church

Uri Utca: Üzerinde bulunan evlerin mimarisi sebebiyle kale bölgesinde en dikkat çeken sokaklardan biri. 

Varosliget (Şehir Parkı) 

Buda Kalesi’nden sonra birçok gezilecek noktayı bir arada bulabileceğiniz bir başka yer ise Varosliget, yani şehir parkı. Budapeşte’nin ana caddelerinden biri olan Andrassy caddesinden doğru giderseniz bu noktaya ulaşmış oluyorsunuz. Sadece çimlerde bayılıp, keyif yapmanın ötesine geçen parkta, gezebileceğiniz birkaç nokta mevcut: Kahramanlar Meydanı, Tarım Müzesi, Szechneyi Termal Havuz, Güzel Sanatlar Müzesi, Modern Sanat Müzesi.

Budapeşte’nin tepeden manzarasını görmek için en popüler yerlerden biri de Gellert Tepesi. Buraya çıkarak hem Habsburgların 1850’li yıllarda inşa ettiği “Citadella” yani hisar bölgesini, hem de Budapeşte’nin Özgürlük Anıtı’nı görebilirsiniz.

Városliget

St. Stephen’s Basilica (Aziz Stefan Bazilikası)

Avrupa’da herhangi bir şehir ihtişamlı bir kilisesiz tam olur mu? Macaristan’ın ilk Kralına adanmış ve Budapeşte’nin en büyük kilisesi olan Aziz Stefan Bazilikası’nın yapımına 1850’li yıllarda başlanmış ancak 1900’lü yılların başında tamamlanabilmiş. Kilisenin içinde en çok ilgi çeken şeylerden biri Aziz Stefan’ın mumyalanmış sağ eli. Kiliseye giriş ücretsiz. Eğer şehir manzarası peşindeyseniz kilisenin tepesindeki gözlem alanına çıkabilirsiniz, bu kısma girmek ücretli.

Budapest VII – 7. Bölge 

7. Bölge, Budapeşte’nin en popüler, en hareketli, gece hayatının en aktif, hipster ve sokak sanatı sayısının en fazla olduğu bölge. Burası aynı zamanda Yahudi Mahallesi olarak da biliniyor, çünkü 2. Dünya savaşı dönemine kadar Yahudilerin yoğunluklu olarak yaşadığı bölgeymiş. Günümüzde de hala bölgedeki Yahudi kültürünün izlerine rastlamak mümkün, zira bölgede yukarıda söz ettiğimiz sinagog, Yahudi marketleri ve restoranları da burada bulunuyor.

Macaristan Parlamento Binası 

Budapeşte bir başka “Dünyanın en büyük yapıları” listesinde de yer etmeyi başarmış; dünyanın en büyük 3. parlamento binası. Avrupa genelinde görebileceğiniz en güzel binalardan biri. Bina Peşte tarafında nehir kenarında bulunuyor, dolayısıyla bu dev yapının fotoğrafını çekmek için Buda nehir kenarına geçmeniz gerekiyor. Binanın bulunduğu noktadan direkt karşıya giden bir köprü yok, dolayısıyla dolanarak uzun bir yolculuğa çıkmanız gerekiyor. Fisherman’s Bastion’a çıkacak olursanız binayı zaten uzaktan görüyor olacaksınız.

Macaristan Parlamento Binası 

Tuna Nehri üzerinde tekne turu yapmak da mutlak bir aktivite. Yemekli/yemeksiz seçenekleri mevcut. Her saat tur olmayabiliyor, bazen de tekneler dolu olabiliyor. O yüzden gider gitmez yer ayırtmakta yarar var. Gün batımına yakın bir zamana denk getirirseniz hem gece hem gündüz görmüş oluyorsunuz şehri. Şehrin gece ışıklandırmaları cidden çok hoş.

Budapeşte gece hayatı!

Andrassy Utca’yla kesişen Kiraly Utca özellikle yeni dönemde daha popüler hale gelmiş İstanbul’un Karaköy’ü gibi konumlandırabileceğiniz birçok vintage store ve “ruin pub”lara ev sahipliği yapan bana kalırsa Budapeşte’nin en eğlenceli caddelerinden biri! Gece olunca birçok Avrupa şehrine kıyasla sokaklar insanlarla dolup taşıyor ve gece hayatı asla son bulmuyor. Akşamları için Kazinczy Utca ve Kiraly Utca’da birçok eğlenceli alternatif mevcut. 

Ben daha yerel bir şey yapmak istiyorum diyorsanız alternatif olarak “Kuplung”. Burası da yine ruin bar konseptli ancak Szimple Kert’e göre daha yerel kalmayı başarabilmiş bir yer. Aynı zamanda canlı müzik için geniş bir sahnesi de bulunan bu mekan kesinlikle Budapeşte gece hayatının ruhunu yansıtıyor. 

Alışveriş için vintage zamansızlığı !

Genellikle genç nüfus popülasyonu daha rahat ve retro parçalarla kıyafetlerini kombinlemeyi tercih ediyor. Buradaki moda akımından dolayı da her adım başı “vintage store”la karşılaşma olasılığınız çok yüksek. 

Size kesinlikle gitmenizi tavsiye edeceğim yer “Szputnyik D20”. Burası iki katlı bir mağaza, hem erkek hem kadın için oldukça alternatif mevcut. Hem de sadece ikinci el ürünler de satılmıyor. Retro gözlük, ayakkabı, çanta arayanlar için kesinlikle doğru adres. Onun dışında burasının hemen çok yakınında “Retrock Vintage-Designer Store”bulunuyor. Burası adında da anlaşıldığı gibi oldukça enteresan ürünlerden oluşan bir butik. 

Szputnyik D20

Her sokağıyla ayrı şaşırtan, tarihiyle eğlencesiyle gece gündüz yaşayan Budapeşte’yi herkese hevesle tavsiye edebilirim, bu şehri görmeniz lazım!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir