Ayvalık’ın Macaron Mahallesi


Ayvalık’ın en eski bölgelerinden biri olan Macaron, tarihi evleri ve dar sokaklarıyla geçmişin izlerini taşıyor. Komşu evlerin cumbalarının birbirine selam verdiği, dar sokaklarının içerisinde Rum ustaların imzasını taşıyan muhteşem evler, arkalarında cenneti andıran enfes bahçelere sahip. 
Macaron, Türkçe karşılığı Mercanköşk anlamına gelen Latince Marjoram kelimesinden türetilmiş kekik ailesinden bir bitki türü, Rumcada Macaron haline dönüşmüş. Bu mahallede vakti zamanında çok yetiştirildiğinden buraya Macaron denildiği söyleniyor. Ayrıca Girit Mübadilleri tarafından bu bitkiye (kahveye de konulduğu için) ‘‘Kahve kokusu” da denilmiş.

 
Camlı Kahve, Karamanlar Unlu Mamülleri, Mor Salkım Kafe bu bölgenin en nostaljik sokağını oluşturuyor. Kahramanlar fırınının meşhur damla sakızlı Ayvalık kurabiyesi hemen karşısındaki Camlı Kahve’de böğürtlen ya da karadut suyu ya da limonata ile buluşuyor.
 
Antika eşya ya da ikinci el eşya sever misiniz? Oyalı yazmalar, elbiseler, müzik aletleri, fincan takımları, kitaplar daha neler neler… Hepsinden fazlası Cumartesi günleri sokaklarda tezgahlarda. Hepsinin bir hikayesi bir yaşanmışlığı var. Bu sokaklarda küçük küçük kafeler dinlenmek ya da damla sakızlı kahve içmek için mola durağı gibi.
 
Bu tarihi dokulu, sanat ve lezzet duraklarının iç içe olduğu mahallede keyifle keşfettiğim mekanları gelin birlikte gezelim.
 
Macaron Konağı
 
Ayvalığın sayılı tarihi binalarından birinin restorasyonu ardından 9 odası ve huzur dolu bahçesi ile Macaron Konağı misafirlerine çok keyifli bir konaklama deneyimi yaşatıyor. Konak; sahipleri tarafından eski bir papaz evininin restore edilip otel haline getirilmesiyle oluşturulmuş. Kendileri için yola çıkmışken sahip oldukları binanın ve bahçenin kendilerinden fazlasını ağırlayacak büyüklükte olduğunu görünce bu konağı konuklarıyla paylaşmaya karar vermişler. Biri tamamen orijinal tavana ve döşemeye sahip orta oda, diğerleri ise birbirinden farklı döşeme ve büyüklükteki odalarıyla taş duvarı, samanlı sıvası, sardunya balkonu ile bu şirin otel insana huzur veriyor. Ayvalık’ta keyifli günler geçirmeniz için, bu dokudan keyif alan herkesi, her mevsimde ayrı güzel olan iklimin, doğanın, denizin tadını çıkarmaları için konuk etmekten keyif duyuyorlar. Öyküsü olan ve buram buram yaşanmışlık kokan Macaron Konağı, Ayvalık otelleri arasında konaklanabilecek en güzel seçeneklerden.
Adres: Hayrettin Paşa Mah, 13 Nisan Cd. 18. Sk. No:54, Ayvalık/Balıkesir
Macaron Muhallecisi
Taş sokaklarda gezerken mahallede köşeye dantel gibi konumlanmış Macaron Muhallebicisi. Gerek atmosferi gerek lezzetleri sizi kendisine öyle bir çekiyor ki! Vitrinine dizilmiş inci gibi muhallebi ve tatlılara ferahlatan şerbetleri eşlik ediyor. Sakızlı muhallebi seven olarak reçetelerinden ortaya çıkan sonuç beni oldukça mutlu etti. Bademli muhallebisini de denemenizi öneririm. Ayrıca magnolia, lorlu pasta, san sebastian cheesecake ve daha bir çok güzel seçenekleri de var. Şerbetlerinden en çok Rehyan şerbetini sevdim. O kadar ferahlatıcı ve yumuşak içimliydi ki. İsterseniz litrelik olarak satın alabiliyorsunuz. Adres: 
Hayrettinpaşa Mahallesi, Barbaros Cd. 15. Sk., Ayvalık/Balıkesir
 
Aivali Food & Art
 

Lezzeti sanat ile sunmak amacıyla yolculuklarına başlayan Aivali Food & Art  modern Türk ve Avrupa mutfağını baz alarak fine dining (iyi yemek) hizmeti veriyor.  A la carte menu ve zaman zaman tadım menüleri yapıyorlar. Restore edilmiş eski zeytinyağı deposunda sanat ve gastronomiyi birleştirerek farklı sunumlar ve lezzetler peşinde koşuyorlar. Restoranın dahilinde sanat galerisi mevcut. Aivali Galerie D’art sürekli resim sergisi dışında kişisel ve karma sergilere de açık.

Adres: Fevzipaşa-vehbibey Mahallesi, Barbaros Cd. No:69, Ayvalık/Balıkesir

Fotoğraf kaynak: www.ayvalikgezgini.com

Karamanlar Unlu Mamülleri

Yalnızca birşeyi değil, herşeyiyle özel ve güzel olan bir klasik. Lorlu kurabiye mi desem, sakızlı un kurabiyesi mi desem, Selanik gevreği mi, hepsi birbirinden lezzetli!
Adres: Hayrettinpaşa Mahallesi, Barbaros Cd., Ayvalık/Balıkesir
İspanyol’un Atölyesi
Renkli dünyasını seramikleri ve ahşap boyamasıyla dışavuran İspanyol sanatçı Ana Gomez de Pablos atölyesinde hem üretiyor hem de Ege’nin keyfini çıkarıyor. Atölyede samimi ve eğlenceli bir atmosfer var. Ürünlerinde renkler, geometrik ve Latin desenler ön plana çıkıyor. 
Umarım sizinde yaz aylarınız keyifle ve keşifle geçmiştir. Yeni yerler görmek, belki daha önce gittiğim bir şehir de bu kez farklı bir keşif yapmak bana hep heyecan veriyor. Sizi de heyecanlandıran şeyler hayatınızdan eksik olmasın.
Adres: Hayrettinpaşa Mahallesi, Barbaros Cd. No:84, Ayvalık/Balıkesir
Mahalleyi keşfetmemin ardından bir de kitap keşfim oldu onu da sizinle paylaşmak istiyorum.
Macaron Kızı – Bir Ayvalık Hikayesi. Roman günümüzde Ege’nin kıyı kasabası Ayvalık’ta geçiyor. Halk dilinde Macaron adı verilen Hayrettin Paşa sokağında yaşayan güzeller güzeli Selin’in hikayesi.
Dededen kalma kagir evleri pansiyona çevirerek tüm ailenin geçimini sağlamaya çalışan bu kızın kökleri anne tarafından Midilli, baba tarafından Girit’e kadar uzanıyor. Zeytunizade pansiyonuna gelen konukları en iyi şekilde ağırlayıp, bölgenin kültürünü, tarihini ve turistik yerlerini tanıtmaya çalışıp, mübadele hikayeleri anlatarak geçmişe olan bağlılığını sürdürüyor. Diğer genç kızlar gibi süslenip püslenip sokaklara çıkıp koca aramak yerine tam bir Ayvalık aşığı olması, köklerine sımsıkı bağlı bir yaşantı sürmesi çevre sakinleri tarafından ilginç bulunsa da o kimseyi umursamadan yaşamına devam ediyor. Gözü işten başka bir şey görmeden günlerini geçirirken, ansızın pansiyonun kapısı çalınıyor ve İstanbul’lu genç bir adam olan Cem ile tanışıyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir