Hey Gidi Karadeniz!


rize

Çat, Ayder, Uzungöl, Pokut derler. Yeşili, horonu, tulumu, kemençeyi anlata anlata bitiremezler. Ancak gidip yerinde görünce anlıyorsunuz anlatılandan fazlası olduğunu Karadeniz’de! Yeşilin her tonunu içinde barındıran coğrafyası, nefes kesen vadileri, uçsuz bucaksız yaylaları ve hırçın karadeniz suları ile tam anlamıyla büyüleyici bir yer. Tarihi köylerini gördükçe orada yaşama hayalleri kuruyorsunuz. Tekrar kavuşmak üzere özlemle ayrıldığım bu masala şimdi sizi de dahil etmek istiyorum.

Karadeniz’e seyahat yapacağımızı duyan herkes istinasız Ayder’e gidin diyor. Oldukça turistik bir ortama dönüşen Ayder Yaylası’na iki yıl önce yaptığımız Karadeniz gezisinde gittiğimiz için bu kez rotamıza eklemiyoruz. Bu sefer aklımız; henüz betonla tanışmamış, kendi güzelliklerimizi kendi ellerimizle yok etmediğimiz yükseklerde; Pokut’ta. Üç gün sürecek seyahatimizde; Giresun, Trabzon ve Rize‘nin belirli noktalarını görmeyi planlıyoruz.

Seyahat tutkunu Daha Başka arkadaş grubumuzla , sabahın erken saatlerinde İstanbul’dan Ordu-Giresun Havaalanına geliyoruz. Herkesin içi kıpır kıpır, kafamızın içinde, dilimizde karadeniz havaları 🙂
Karadeniz’de rahatlıkla dolaşmak için aracınızın olması şart. Gitmeden organize ettiğimiz aracımızı havaalanından alarak yola koyuluyoruz. Yeşil ve oksijenle buluşmak şimdiden herkese iyi geliyor, yüzümüzde bir tebessüm…

Kök Evi – Giresun

kok_evi_2

Kök Evi, doğanın çılgınlığı karşısında insanların ona meydan okumasının bir örneği. Ergun Şahin, 17 yıl önce gelmiş Güneyköy’e ve bu muhteşem şelalenin kenarındaki evi, kayaları oyarak yapmış. Yıllar içindeki eklemelerle büyüttüğü evin içindeki süs eşyaları ise ağaç köklerinden. Keyifli bir kahvaltı yaptığımız mekanda alabalık veya köfte seçenekleri ile yemek servisi de bulunuyor. Şelale kenarındaki hamaklarda ise keyif yapmadan ayrılmamak gerekiyor.

7c64a918-7e6f-4f1c-bfc6-df092e9ae41c

Nasıl giderim?

Giresun-Dereli istikametinde giderken Duroğlu Beldesini geçince yaklaşık 1 km sonra tarihi köprüden sağa sapıp, sırasıyla Yağmurca-Mesudiye ve Akçalı köylerini geçtikten sonra Güney Köyü yolunda, sağ tarafta kalıyor.

Giresun’a kadar gelmişken tabiki meşhur Görele Pidesi’nin de tadına bakıyoruz. Ardından bir sonraki lezzet durağımız ise Giresun – Trabzon yolu üzerinde bulunan Fevzi Hoca Balık & Köfte. Buraya da muhakkak uğrayıp Akçaabat köfte ve piyazından yemelisiniz.

Hamsiköy – Trabzon

hamsikoy

Trabzon’un Maçka ilçesinde yer alan Hamsiköy, deniz seviyesinden yaklaşık 1300 m yukarıda olması nedeniyle daha serin bir havaya sahip. Herkesi kendine hayran bırakma konusunda dillere destan Karadeniz’de gezmek için bol bol enerji gerekli. İşte tam bir enerji deposu olan Hamsiköy sütlacı bu noktada imdadınıza yetişiyor. Masal tadındaki Hamsiköy’de doğal, köy kokulu, mis gibi bir sütlaç yiyoruz. Evet bu sütlaç tam bir efsane.. Köyün en eski işletmelerinden olan Osman Usta’nın Yeri‘nde yemenizi öneririm. Karadeniz’in yeşilliği, Hamsiköy’ün sütlacı aklımızdan hiç çıkmayacak 😉

hamsikoy_sutlaci

Nasıl giderim?

Hamsiköy, Trabzon’un Maçka ilçesinde yer alıyor. Trabzon merkezden yaklaşık 50 Km uzaklıkta. Aracınızla Trabzon’dan Maçka merkeze doğru hareket edip, Maçka merkeze gelince Erzurum, Gümüşhane yönüne devam edin. 15 Km kadar sonra sola doğru bir Hamsiköy ayrımını göreceksiniz. Hamsiköy yolu oldukça virajlı ama düzgün bir yol. Yaklaşık 7 km boyunca yavaş yavaş manzara eşliğinde yolu takip ederek Hamsiköy’e ulaşabilirsiniz.”

Çamlıhemşin – Rize

firtina_deresi_2

Ardeşen’den Çamlıhemşin’e giderken Fırtına Deresi size eşlik ediyor. Gürül gürül akan dere ile yol boyunca ilerlerken büyüleniyorsunuz. Bu mevkiide de konaklanabilecek bir çok alternatif bulunuyor.

cinciva_kafe_camlihemsin

ddde83f4-7e81-4b71-a821-585d81ba6f02

camlihemsin

79285dbd-8a75-4544-b200-6fc56ce1b8a7

Pokut Yaylası – Rize

pokut_yaylasi_8

Gezimizde en çok merak ettiğim, giden herkesin hayranlıkla anlattığı Pokut Yaylası yaklaşık 2050 metre yükseklikte bulunuyor. Öncelikle yaylaya çıkış oldukça meşakkatli. Altı yüksek bir arazi aracı ile çıkmanızda fayda var. Yol epey dik, başlangıç taşlarla döşeli gibi görünse de 200 metre sonra toprak yol kendisini gösteriyor. Bir yanınızda uçurum, diğer yanınızda yükselen dağlar, hemen başınızın üzerinde bulutlar ile yol yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Sarsıcı bir yolculuğa hazır olun! 🙂 Yaylaya çıktığınızda, arabadan inin, manzaraya şöyle bir bakın. İnanın o yolda çektiklerinizi 2 saniyede unutacaksınız.
Çevresinde Hazindak, Sal yaylalarını görebilirsiniz. Sal yaylası oldukça yakın. Orman yolundan giderek 25-30 dk’da varmak mümkün. Hazindak ise 15 km kadar uzaklıkta.

fbfee66f-c633-4dc5-a6f2-f0e907e4664e

Yaylada, evlerini pansiyon & konuk evine dönüştüren birkaç işletme bulunuyor. Bu cennete çıkmadan önce alışveriş yapmakta fayda var, çünkü yukarıda aklınıza eseni alabileceğiniz bir bakkal, odanızda bir mini bar vs yok. Kuzinede her daim çay ve şahane mıhlama yapan bir ev sahibiniz varsa, gerisine de gerek yok aslında 😉

pokut_yaylasi_3

Havanın da etkisi ile erkenden uyuyup, sabah dinlenmiş bir şekilde erkenden uyanıyorsunuz. Havada hafif sis var, ama dağılıyor. İşte o zaman kendimizi bir masal kitabının içerisinde hissediyoruz.

2016-yilinda-vizyona-girmesi-heyecanla-beklenen-yerli-ve-yabanci-24-film_780x416

defb1faa-7847-4350-ad2f-999c8ad09de1

Momiji-Petal

Nasıl giderim?

Pokut Yaylası’na Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinden 16 km uzaklıkta. Eski adı ile Çinçiva yeni adı ile Şenyuva Köyünden çıkabilirsiniz. Yolun başlangıcında Pokut diye bir tabela yok ancak Pokut Dağ Evi yazan bir pansiyonun tabelası sizi Pokut’a yönlendirecek.  Altı yüksek bir arazi aracı ile çıkmanızda fayda var.  Yol yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Aracınız yoksa yürüyerek çıkmak 4 saati bulacaktır. Daha garanti yöntem ise konaklayacağınız pansiyonlardan sizi ücret karşılığı Çamlıhemşin’den almasını isteyebilirsiniz. 

Sümela Manastarı – Trabzon

sumela_manastiri_2

Dünya üzerinde eşi benzerine rastlanılmayacak Sümela Manastırı Karadeniz gezilerinin mutlak uğrak noktalarından. Zigana dağlarına kurulmuş olan Manastırın aşağısında Meryem Ana deresi akıyor. Ulaşım için dilerseniz bir yere kadar araçla gidip sonra yürüyebilirsiniz ya da derenin aktığı kısımdan tırmanarak çıkabilirsiniz. Manastıra ulaştığınızda aklınıza şu sorular geliyor; “Neden buraya?, Neden bu kadar yükseğe?, Bu kayaları oyup da nasıl yaptılar burayı? vb.. Zamanın şartlarına göre nasıl yapıldığını günlerce düşündürecek, gerçekten harika bir yer.

Trabzon – Hilton Garden Inn

hilton_garden_inn_trabzon

Gezimizin iki gecesini Trabzon’da konaklayarak, çevresinde gezilecek yerleri görerek değerlendiyoruz. Trabzon – Giresun yolu üzerinde yer alan Hilton Garden Inn Trabzon modern ve konforlu odaları ile kaliteli bir konaklama deneyimi sunuyor. Denize sıfır noktada, şehir merkezine, havaalanına kolay erişim imkanı bulunuyor.

316d5fd2-27cb-4369-9dd2-bd7dd9ab2143

Otelin yakınında ise; Laz Böreği’nin mimarı Nejla Hanım’ın Ev Tatlıları mekanı yer alıyor. Camlı bir alanla ayrılmış üretim bölümünde, taze taze yapılan ürünleri alışverişinizi yaparken izleyebiliyorsunuz.

laz_boregi

Sizin de yolunuzun en kısa zamanda Karadeniz’e düşmesi dileğiyle!

Keyifli gezimizin daha çok fotoğrafını görmek isterseniz de buraya buyrun 😉


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir