DOĞU EKSPRESİ YOLCULUĞU


Doğu Ekspresi yolculuğu, 24 saat sürmesine rağmen hiç bitmesini istemeyeceğiniz bir seyahat. Aslında bir yere ulaşmak için gidilmiyor bence. Asıl olan, yolda olmak. O yüzden, herkese ama herkese hayatında en az bir defa bu seyahati mutlaka yaşamalarını tavsiye ediyorum. Güzel manzaralarıdağları dereleri doya doya seyrederek, sabah uyanırken gün ışığının camdan süzülerek seni uyandırdığı bir yolculuk 24 saat sürer ama inanın bana sıkılmak bir yana dursun, vagonları doyasıya gezerken, kondüktörlerle, sizin gibi hayallerinin peşinden koşan seyahat severler ile sohbet ederek, hayatının deneyimlerinden birisini yaşadığın efsane güzel serüven. Özellikle Umur’un uzun zamandır istediği bu deneyimi Ocak ayına planladık. Kısa süreli bir plan yaptığımız için Cuma günü Kars’a uçak ile ulaştık. Bir gece konaklamamızın ardından Cumartesi sabahı tren yolculuğumuz başladı. Evet Kars’a sadece tren yolculuğuna başlamak için gittik 🙂 Elbette merkezinde gezme, lezzetlerinden tatma şansımız oldu ama çevresini gezemedik, o da bir sonraki sefere artık!

Keyif aldığımız bu deneyimin detaylarını da sizlerle severek paylaşmak isterim. Umarım size de ilham olur.

Doğu Ekspresi Güzergahı ve Süresi

Ankara – Kars: Doğu Ekspresi’nin ilk durağı Ankara ve ulaşacağınız nokta Kars. Güzergahında olan Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum gibi ana şehirlerin yanı sıra ara duraklardan birinden de trene binebilirsiniz. 2018 Ocak itibariyle Doğu Ekspresi Ankara’da çalışma olması sebebiyle Irmak, Kırıkkale’den kalkıyor. Bunun için normalde trenin kalkış saati olan 18:00 sularında (biraz daha erken gitseniz iyi olur) Ankara Garı’na gidiyorsunuz ve oradan bilet fiyatınıza dahil olan otobüsler ile Irmak’a geçiyorsunuz. Otobüsler hemen garın önünde bekliyor oluyorlar. Doğu Ekspresi’nin kalkış saati 18:00, ancak yine 2018 Ocak itibariyle Irmak’tan kalktığı için Irmak’tan tren kalkış saati 19:20. Doğu Ekspresi’ne Ankara’dan binip Kars’ta inecekseniz yolculuğunuz 24 saatin biraz üzerinde sürüyor. Kars’a daha yakın lokasyonlardan bindikçe yolculuğunuzun süresi de kısalıyor.

Kars – Ankara: Kars’tan yolculuk ise 8.10’da Kars Garı’nda başlıyor. Yine Kars’tan Irmak’a vardığınızda bilet ücretinize dahil olan Ankara otobüsleri sizi bekliyor. Özellikle Kış manzaralarının en güzelini sunan Kars – Erzurum – Erzincan hattını gündüz saatlerinde geçmenin verdiği bol manzaralı ve keyifli bir seyahat sizi bekliyor olacak.

Doğu Ekspresi Bileti Nasıl ve Nereden Alınır?

Özellikle son dönemde popüler bir seyahat deneyimi ile olması ile beraber istenilen tarihe bilet bulmak da biraz güçleşti. Doğu Ekspresi için bilet alımı her gün ebilet.tcddtasimacilik.gov.tr de tam 1 ay sonrası için açılıyor.  Örneğin; 1 Şubat’ta bilet almak üzere siteye girdiyseniz, 1 Mart’ın biletlerinin satışa çıktığını göreceksiniz. Siteye girdiğinizde sadece 1 ay sonraki günün biletini alabilirsiniz diye bir şey yok. 1 Şubat ile 1 Mart arasında kalan günlerin herhangi birine bilet bulma şansınız var. Yani 21 Şubat’a da yer bulabilirsiniz, 5 Şubat’a da. Her gün önünüzdeki 1 aylık süreçte size uygun olabilecek günleri kontrol edin. Biz biletimizi gitmek istediğimiz günden 15 gün öncesinde aldık. Ayrıca TCDD E-bilet adlı bir uygulaması da mevcut, uygulama da pratik olabilir. Güncel fiyatlara da yine siteden ulaşabilirsiniz.

Doğu Ekspresi İçin Hangi Bileti Almalısınız?

Bilet tipinde 3 seçeneğiniz mevcut, detayları paylaşıyorum, tercih sizin:

Pulman: Koltukta seyahat ettiğiniz, herhangi bir yatak seçeneği olmayan vagon ve hepsi gidiş yönüne bakan koltuklar bulunuyor. Koltuklar vagonda 2+1 düzeninde sıralanıyor, çok az yatıyor ama koltuk araları özellikle uzun boyluları rahatsız edebilir. Bu seçeneği deneyimlemedim fakat uzun yolculuk için, özellikle Ankara – Kars yapacaksanız bayağı zorlu bir seçenek gibi görünüyor.

Örtülü Kuşetli: Karşılıklı ikili koltukların bulunduğu, 4 kişinin oturabildiği bu odalarda koltuklar yatak olabiliyor. İçinde lavabosu yok, tuvalet ortak kullanım alanında. Küçük bir masası, bavulunuzu koyabileceğiniz bölümü, elektrik prizi var. 4 arkadaşsanız gayet mantıklı ama daha az kişiyseniz tıpkı bir hostel mantığında tanımadığınız insanlarla aynı odayı paylaşmak zorunda kalabilirsiniz. Bizim tercihimiz bu bilet tipi oldu.

Yataklı: İki kişi kapasiteli, koltuklar yine yatak olabiliyor. Lavabosu, mini buzdolabı ve masası var. Tuvalet yine ortak kullanım alanında. Yataklı vagonlar trenin en arka kısımlarında kalıyor. Koltuklar yatak haline geldiğinde oldukça rahatlar. Hijyenik bir şekilde çarşaf, yastık ve kılıfı, ince bir örtü vagona getiriliyor. Tren son derece sıcak. Her oda panelden kendi ısısını belirliyor.

Doğu Ekspresi Yolculuğu İçin Yanınıza Ne Almalısınız?

Kişisel olarak alacağınız şeylerin yanı sıra bizim iyi ki götürmüşüz dediğim eşyaları da paylaşıyorum: Üçlü priz, Su Isıtıcı, Yiyecek, Kağıt Havlu & Tuvalet Kağıdı, Minik bir hoparlör, Kupa ya da karton bardak, Çöp Poşeti

Doğu Ekspresi’nde Yemek Durumu Nasıl?

Trende bir cafe var ancak biz deneyimlemedik. Yanımıza tüm öğünlerde yetecek kadar ve istediklerimizden alıp yemek konusunu riske atmadık. İstanbul’dan aldıklarımızın yanı sıra Kars’dan da bölgeye özel lezzetler gayet yeterli oldu. İçme suyunu restorandan alabilirsiniz taşımanıza gerek yok. Trende alkol satılmıyor ama yanınızda götürebilirsiniz, bu yolculukta gayet keyifli oluyor.

Bir de Erzurum’un meşhur Cağ Kebabını denemek isterseniz bu da mümkün! Nasıl mı? Erzurum’a yaklaşmaya yakın Aşkale’deyken Gel Gör Kebabı arayarak siparişinizi verebilirsiniz. Erzurum durağında trenden inip teslim alıyorsunuz, gayet pratik. No: 444 1 870  Oldukça fazla kişi bu siparişi verdik ve memnun kaldık. Kondüktörler herşeyde olduğu gibi bu konuda da yardımseverler ve siz unutsanız bile zamanı gelince sipariş vermeniz için hatırlatıyorlar 🙂

İnternet Çekiyor Mu / Kablosuz İnternet Var mı?

Kablosuz internet yok. İnternetiniz olup olmayacağı ise operatörünüz ile ilişkili. Turkcell kullanıcısı olarak çoğunlukla çektiğini söyleyebilirim. Ama bu seyahatte bırakın kendinizi yolculuğun keyfine 🙂

Microchet Hair Extension

En Güzel Fotoğraflar Nereden Çekiliyor?

Eğer arkalardaki vagonlardan birindeyseniz şanslısınız, çünkü en güzel fotoğraflar trenin arka tarafından çekiliyor. Çünkü camdan baktığınız zaman özellikle virajlı noktalarda tren de kadraja dahil oluyor. O yüzden arka vagonlara denk gelmiyorsanız da şöyle bi’ arka tarafa doğru yürüyün. Özellikle kış döneminde gidiyorsanız Erzurum – Kars arası inanılmaz manzaralar söz konusu. Divriği’den itibaren etraf daha bir güzelleşiyor. Kanyonlar, dağlar, bayırlar, tepeler derken iyi ki bu yolculuğa çıkmışım düşüncesi tam olarak bu noktadan itibaren kafanızda oluşmaya başlıyor. Trende camlar sadece üst kısımdan açılıyor bu sebepten fotoğrafları genelde camdan çekmeniz gerekiyor yine de sonuç başarılı.

,

“DOĞU EKSPRESİ YOLCULUĞU” için 2 cevap

  1. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş eline sağlık. Ben de o kadar özendim ki sosyal medya paylaşımlarından sonra, kitabımı alıp doğu ekspresine atasım var kendimi 🙂 Çok keyifli görünüyor gerçekten. Özellikle bizim gibi büyükşehir koşturmacasında kendini kaybetmişler için, 24 saat durup hiç bir şey yapmadan oturmak müthiş bir şey.

    • Çok teşekkürler! 🙂
      Gerçekten çok keyif aldık. Siz de giderseniz haberlerinizi bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir