Galata’da Huzur Köşesi: Falls In Galata


fallsin1Falls In Galata tarih kokan bir mekan. Öyle ki, içeri adım atar atmaz bir mekana girdiğinizi unutup, menüden yiyecek seçmek yerine önce etrafı incelemeye başlıyorsunuz. Konağın tarihi 1800’lerin sonuna kadar uzanıyor. Asıl sahiplerinin Yahudi bir aile olan Schönmann’lar olduğu biliniyor. Konak Büyük Hendek caddesi üzerinde Neva Şalom Sinagogu ve Şahsuvarbey Camii’nin ortasında yer alıyor.

fallsin2

Schönmann’lara ait bu özel yer; yaklaşık dört yıl önce Vildan Şelale tarafından güzel bir fikirle bugünkü haline dönüştürülmüş. Evin bahçesi, odaları, duvarları özüne sadık kalınarak renove edilmiş. Hatta ailenin kömürlük olarak kullandığı bodrum katı şimdi muhteşem bir kitap okuma odası olarak hayata katılmış. Sıcak ev ortamının korunduğu mekanda, kutu oyunlarının oynanması için özel bir alan da bulunuyor.

fallsin4

fallsin3

fallsin6

fallsin5

fallsin7

Falls in Galata’da ayrıca düzenli olarak “Şiir Edebiyat Geceleri” düzenleniyor. Vildan Hanım, bu etkinliklerin oldukça ilgi gördüğünü söylüyor. Yani bu eşsiz tarihi binada yemek keyfi yaşanabileceği gibi ilgilenenler, düzenlenen kültürel etkinliklere de katılabiliyor.

Menüsü, Türk, Osmanlı ve Sefarad mutfağından seçmelerlerden oluşuyor. Zeytinyağlı, mantı, salata, kahvaltı gibi seçenekleri var. Özellikle mantı çeşitleri konusunda menü oldukça zengin.

İster zengin menülerinden tatmak, ister güne iyi bir kahvaltıyla başlamak ya da sakin bir gün geçirmek için Falls In Galata‘yı tercih edebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir