Rum Mahallesi’nin Yeni Gözdesi: Nevreste Bozcaada


O eşsiz rüzgarı, kahkaha dolu sokakları, gelenekselleşen tatları ile ada keyfi bir başka! Çok iyi geliyor bana Bozcaada. Ve her seferinde ayrılırken, kalbimde buruk mu buruk bir tat kalıyor. Neyse ki yaz yeni başladı daha çok gitmek dileğiyle 🙂

Haziran ayında yaptığımız 3 günlük keyifli haftasonu tatilinde yeni keşfim Nevreste ise hafızamızda harika tatlar bıraktı!

Öncelikle Nevreste ismi nerden geliyor, hikayesinden bahsetmek istiyorum. Adanın her dilden, milletten insana kucak açan Nevreste ablası var. Engin yüreği, konukseverliği ve tatlı dili ile Bozcaada‘nın simgelerinden. Hem ressam hemde harika likörler yapan Nevreste abla gerçek bir Bozcaadalı.. Rum mahallesindeki iki katlı evinde doğurmuş, büyütmüş üç çocuğunu…Küçük yaşlarda adadan ayrılan çocuklar hep bir gün adaya geri dönmeyi hayal etmişler. Nihayet emeklilik günlerine yakın evlerini bir restorana çevirerek hayallerini hayata geçirebilmişler. 

Nevreste abla ismini verdiği mekanı ile bu yıl Bozcaada‘da yeniden hayat buldu. Nevreste Bozcaada Rum mahallesinde yer alıyor. Adada hiç bir restoranda bulamayacağınız farklı meze ve yemekleri ile kesinlikle en iyi olmaya aday. Nevreste ablanın şahane yağlı boya tabloları da mekanın duvarlarını süslüyor. Ayrıca Murat Bildirici‘nin ahşap balıkları da dekorasyona renk katıyor.

foto hintergrund

Menüden önerilerim oldukça geniş 🙂  Pazıda levrek, deniz mahsulleri paçanga böreği, deniz mahsullü kapya biber dolma, Rum böreği, Nevreste soslu ahtapot, merzane, Nevreste kabak çiçeği ve Bozcaada otları güveci. Hepsi birbirinden lezzetli.

Masamızı süsleyen çeşit çeşit mezeler ve rakı, hoş sohbet ile birleşince tadına doyum olmayacak bir akşam geçirdik.

Nevreste Bozcaada – Merzane (portakal kabuğunun içine konulmuş deniz ürünlerinin fırında pişmesiyle hazırlanıyor)

Nevreste Bozcaada – Balık Mantı

Nevreste Bozcaada – Cevizli İncir Tatlısı

Muhteşem lezzetler, kusursuz hizmet ve insanın ömrüne ömür katan ambiyans Nevreste ablanın sohbeti ile birleşince gece hiç bitmesin istiyorsunuz. Nevreste Bozcaada‘ya, adada kaldığınız süre içerisinde mutlaka uğramanızı öneririm.

İletişim

Cumhuriyet Mahallesi No:22 Alsancak Sk. Bozcaada

0505 540 1090

www.nevreste.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir