En Lezzetli Fransız Tatlıları: Melia PatisserieMelia PatisserieFransız mutfağı, zengin çeşitliliği ile ünlü, yemek pişirmenin sanatsal yönünü ortaya çıkaran bir mutfaktır. Ve bu mutfakta tatlının yeri ayrıdır. Bu nedenle her Fransız tatlısının kendine has bir lezzeti ve zerafeti vardır. Alıştığımız ve severek yediğimiz bazı tatlılarda bu mutfağın hayatımıza kattıklarından.

Artık bu lezzetlere ulaşmak için özellikle İstanbul’da olanlar çok şanslılar. Melia Patisserie’in çiçeği burnunda kurucusu Çiçek Gencer bu işin gerçekten hakkını vererek lezzetler ortaya çıkarıyor. Çiçek Gencer, İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra Paris Le Cordon Bleu’da eğitim alıp, ardından Haziran 2014 de İstanbul İstinye’de bulunan şirin atölyesi Melia Patisserie‘yi kurmuş.

Kendisi ile Gencer ailesinin evinde verdiği davette tanışıp, elinden çıkan harika lezzetleri tatma şansım oldu. Fransız mutfağı tatlılarının en lezzetli örneklerini beğenimize sunduğu akşamda herşey baştan sona dört dörtlüktü. Özenle hazırlanan büyük çay sofrasının üzerinde bizi karşılayan çeşit çeşit tatlılar ve yanında samimi, sıcacık sohbeti ile Gencer ailesi bu soğuk kış gününde birkaç saatliğine içimizi ısttı. Tatlıları tadarken, bir yandan da ürünlerin katkı maddesiz, trans yağ, hazır hiç bir ürün içermeden yapıldığını dinliyoruz. Doğrusu lezzetleri anlatılanları oldukça destekliyor.

Deneyip severek sizlere aktarmak istediğim lezzetlerin başında benim için Ekler geliyor. Bu ekler bildiğiniz eklerlerden biraz farklı. Çikolatası, hafif kreması, hamuru ile yerken kıtır kıtır bir tadı var.

Melia Patisserie

Bir diğer lezzet Tart severlerin çok hoşuna gidecek. Limonlu ve portakallı tartlar üzerine konulmuş limon ve portakal kremaları ile ağızda çok güzel, mayhoş bir tat bırakıyor.

Incirli, armutlu ve yabanmersinli tartların hamurunda acıbadem kreması bulunuyor. Bu aroma meyveler ile oldukça uyumlu. İnciri çok sevdiğim için aralarında kendisine torpil geçeceğim ☺

Melia Patisserie

Bu tabakta ise karışık olarak Charlotte (şarlot), Pyramide Coeur Orange ve Dôme laché bulunuyor.. Şarlot oldukça hafif, piramit şeklindeki Pyramide Coeur Orange ise yoğun çikolatalı görüntüsünün ardında portakal kremasından ötürü hafif bir yapıya sahip. İçerisindeki kıtır kıtır lezzetin sıırı ise esmer şeker.

Son olarak sürpriz olarak hazırlanan sevgili Esra Uçar’ın doğumgünü pastasından bahsetmek istiyorum. Orda da belirttim yine tekrarlıyorum doğumgünümün gelmesi için sabırsızlanıyorum! Bence görüntüsü oldukça nostaljik ve lezzeti anlatılmaz yaşanır cinsten. Şeker hamurlu pastaların görsel güzelliğine sözüm yok ama özellikle çocuklarınız için böyle katkısız bir pastayı tercih etmeniz aklınızda olsun derim.

Bu güzel akşamın mimarı Sayın Bengü Bilik başta olmak üzere, bize tüm samimiyetiyle evinin kapılarını açan Gencer ailesine, Çiçek Gencer’e ve sevgili arkadaşlarım Cem, Deniz, Özge, Sezen ve Özlem’e çok teşekkürler.

Melia Patisserie

Umarım, Çiçek Gencer’in de dediği gibi, pasta denildiğinde ilk akla gelen olursun Melia Patisserie!

Adres : İstinye Mahallesi, Degirmen Sokak No:14/A İstinye, Sarıyer, İstanbul

Telefon : (0212) 277 0377


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir