İstanbul’daki Vintage Dükkanlar İle Zaman Yolculuğu


Tam bir antika ve vintage ürün hastasıyım. Tasarım, eski ve el emeği ürünleri minik dükkanlarda gördüğümde bambaşka biri oluyorum diyebilirim.

İnsan her ne kadar hızlı gelişen ve geleceğe yönelik bir hayata sahip olsa da, kendisini o noktaya getiren geçmişine sıklıkla özlem duyabiliyor ve bu hasreti bazen eskilerden kalma bir giysinin içinde gideriyor. Kendisini, başkasının giymiş olduğu ve yaşanmışlıkları olan giysilerin içinde bile mutlu hissedebilir. Vintage giysiler, bir başka deyişle belirli bir dönemden kalma “antika” kıyafetler, her antika parçada olduğu gibi gizemlidir ve tanımadığınız insanların hikayelerini barındırır.

Meraklıları için İstanbul’daki vintage dükkanlar ve butikler:

By Retro

Blue Bridesmaid Dresses

Vintage dükkanlar arasında en büyük ve meşhurlardan olan By Retro, İstiklal Caddesi’nden Tünel’e doğru giderken Suriye Pasajı’nın içinde sağda bulunuyor. By Retro tabelasının altındaki daracık merdivenler adeta bir zaman tüneli gibi, insan geçmişe iniyormuş gibi hissediyor. Aşağısı ise envai çeşit giysi ve aksesuar içeren dev bir sığınak gibi. Mağazada genellikle bir hareket var. Dizilere dönem kıyafetleri kiralandığı için kostümcülerin hazırlık koşuşturmasıyla karşılaşabilirsiniz. Bir kaç yıl önce çalıştığım şirkette düzenlenen kostüm partisinde aradığım kıyafet ve aksesuarları kolaylıkla bulduğum yer 🙂

AU Vintage

Pink Bridesmaid Dresses

Auvintage, Bebek’de bulunan dükkanının yanı sıra, ikinci el, vintage ve yaratıcı tasarımları, sokak modası ve dünya trendlerinden eşsiz parçaları sunan, moda ve stil önerileri, röportajlar ve son trendleri bulabileceğiniz aynı zamanda da sizi zaman tünelinde gezintiye çıkararak, yaşamın her anını bulabileceğiniz bir online alışveriş sitesi. Dilerseniz “Satmak İstiyorum!” seçeneğiyle de eskitemediklerinizi meraklılarına ulaştırabiliyorsunuz.

Pied de Poule

Pied-de-Poule

Pied de Poule, Çukurcuma’da Faikpaşa Yokuşu’nda 19 numarada yer alıyor. Şelale Hanım, vintage dünyasında en eskilerden. Vakt-i zamanında puf satmak için açtığı dükkanda anne ve anneannesinin kıyafetlerini sergilerken gördüğü ilgi üzerine yurtdışından kıyafet toplamaya başlamış. Amerika, Almanya, çoğunlukla da Berlin’den getirdiği kıyafet ve aksesuarların yanı sıra, kendi ailesinin koleksiyonunu da hem satılık hem kiralık olarak sunuyor. Minicik dükkanındaki konsolun etrafında geçmişten öyle güzel notalar uçuşuyor ki, insanın çıkası gelmiyor. Kendisi dizilere kostüm sağlıyor ve danışmanlık yapıyor. İçeride kendinizi birden kafanızda tüylü bir şapka, ellerinizde eldivenlerle 50’lerdeki bir dans gecesine gitmeye baştan aşağı hazır bulabilirsiniz.

Mozk

Farklı bir çizgiye sahip olan Mozk, hem giysi hem mobilya vintage ürünler sunuyor. İstiklal Caddesi’nden Firuzağa’ya çıkan Ağahamamı Sokak’ta yer alan mağazada, mobilyaların aralarına serpiştirilmiş giysiler, çantalar, koltuklar ve örtüler göz alıcı. Birkaç basamak çıktığınızda ahşap gardıropların içinde sergilenen giysilere bakarken kendinizi anneannenizin odasına sızmış da, üzerinize uyacak bir şeyler arar gibi hissedebilirsiniz. İngiltere’den toplanan giysiler önce terziye verilerek elden geçiriliyor. Böylece kalitesiz olanlar da elenmiş oluyor. Mobilyalara gelince, üç kategoride mobilya bulmak mümkün; bunlar ya restore edilmiş orijinal mobilyalar, ya renove edilmiş mobilyalar. Örneğin döşemesi değiştirilmiş el oyması ahşap bir koltuk gibi ya da Mozk’un kendi tasarımları; ki bunlarda da hikayesi olan ahşapları kullanıyorlar. Örneğin Karadeniz’de kapı olarak kullanılmış bir masada yemek yiyebiliyorsunuz. Mağazanın en alt katında ayrıca kafe de mevcut.

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir