Kahve Aşkına! : İstanbul’da Favori Kahve Mekanlarım


Sabah uyanır uyanmaz gözünü kahveyle açanlar, iyi kahve için fizana bile giderim diyenlerin bayılacağı mekanlar İstanbul ‘ da bir bir açılmaya devam ediyor. Kahve çekirdeğini tek tek seçtikleri çiftliklerden getirtiyor, özenle kavurarak ortaya farklı lezzetler çıkarıyorlar. Bizlerde gün içinde tatlı tatlı uyku bastırırken ofisten çıkıp bir koşu kahve alırken b u luyoruz kendimizi. Sizin de “Sabah kahvemi içmeden yapamam vallahi!” cümlesi sık sık ağzınızdan dökül üyorsa , sevdiğim mekanlara gelin birlikte gözatalım.

Coffee Sapiens 

Kurucuları tarafından kendilerini “kahve insanları” olarak tanımlayan Coffee Sapiens, Karaköy’ün demirbaşına dönüşen lezzetli bir roaster. Kahvenin insanları ve kıtaları birbirine bağlayan bir kültür olduğuna inanan Coffee Sapiens, her kahve çekirdeği için farklı kavurma teknikleri deneyerek en iyi tadı yakalamaya çalışıyor ve kendi özel harmanlarını oluşturuyor. Yolunuz Coffee Sapiens’e düşerse masa sayısının az olmasından dolayı oturacak yer bulmakta zorluk çekebilirsiniz, yine de kahvenizi “take away” olarak alıp Karaköy’ün tadını çıkarmanızı tavsiye ederim.

Balat Coffee & Guide 

Balat’ta yaşayan 4 Balat aşığı arkadaş tarafından açılan Balat Coffee & Guide haftanın dört günü (Perşembe – Cuma – Cumartesi – Pazar) 10:00 – 19:00 arası hizmet veriyor.

Geliri Balatlı çocukların eğitiminde kullanılmak üzere hikayeli turlar, workshoplar düzenleyecek olan Balat Coffee & Guide, Toplum Gönüllüleri Vakfı ile yürütülen bu proje aracılığıyla Balat’a keşfe gelen herkese farklı bir deneyim sunuyor.

Balat’a yolunuz düştüğünde Balat Coffee & Guide’ı ziyaret etmeyi, lezzetli kahvelerinin tadına bakmayı unutmayın. Tarihi değerleri, sokaklarıyla meşhur olan Balat’ta çok eğlenceli vakit geçirip çok güzel fotoğraflar çekeceğinize eminiz! Turları ve workshopları takip etmek için @coffeeandguide Instagram hesabını takip edebilirsiniz.

Old Java Coffee Roasters

Galata’dan bildiğimiz, sevdiğimiz Old Java, Moda’da da yer alan super minimal mekanlarında lezzetli kahveleriyle bizi yalnız bırakmıyor. Mekanda bulunan o kocaman ışıklı dünya haritası sosyal medyada paylaşımlarında seyahat etmeyi sevenlerin gözünden kaçmamıştır! Moda şubelerindeki samimiyet sanki komşuya gitmişsiniz gibi hissettiyor. Kahvenizin yanında tatlı alternatiflerini de muhakkak değerlendirin. Old Java’da içtiğiniz kahveleri satın alabiliyorsunuz. İstediğiniz gibi taze taze öğütüyorlar.

Blum Coffee House

Süleyman Seba Caddesi’nde bulunan Blum Coffee House’a sevimli hoş dekorasyonlu bir mekan. Bu kadar küçük bir alan nasıl böyle güzel dekore edilmiş olabilir demeniz olası. Duvarlarda kuş motifleri ve her yanda kuş kafesleri var.

Kahveler, poğaçalar, tatlılar, kişler leziz görünüyor. Kahveniz servis edilirken yanında minicik bir red velvet cupcake geliyor, hem lezzetli hem de fotojenik. Ben bu minik cupcakelerle idare edemem derseniz de Organik hamurişleri, browni, cupcake gibi tatlıları ve kişlerini deneyin!

MOC | Ministry of Coffee

MOC, “2. nesil kahvecilerin kara bulutlarını dağıtmak için geldik” mottosuyla İstanbulluları lezzetli kahvelerle buluşturuyor. Üçüncü nesil kahvenin Türkiye’deki Shakespeare’i diyebileceğimiz MOC; Kolombiya, Kenya, Etiyopya, Kosta Rika, Guatemala, Endonezya, Brezilya, Nikaragua,El Salvador,Yirga cheeff, ve Yemen gibi dünyanın 13 farklı noktasındaki mikro üretim yapan çiftliklerden özenle seçilen en kaliteli kahve çekirdeklerini kahve severlerle buluşturuyor. Nişantaşı merkez şubesinin yanı sıra, Sydney, Bomonti, Topağacı, İzmir, Bursa, Yeşilköy, Florya ve Factory şubelerini de hayata geçiren MOC kahve severleri farklı lokasyonlarda ağırlıyor.

Sunday Coffee Bar

Sunday, Nişantaşı’nda, Teşvikiye Camii’nin hemen arkasındaki sokakta yer alan sevimli bir kahve barı. Adı gibi huzurlu, sakin, renkli ve neşeli bir mekan. Tabii benim onu bu kadar sevmemdeki en büyük neden; köşe konumlu mekanın sokağa bakan masalarında kahvemi Nişantaşı’nda değil de Paris’te lokal bir kafede içiyormuş gibi hissetmem. Konumu ve koltuklarının duruşuyla hafif Parisienne, renkleri ve kahvesiyle tam bir Viyanalı, samimiyeti ise bir hayli bizden.  İşiniz varsa, alın laptopınızı kucağınıza, rahat rahat çalışın. Belki de düşünmek istersiniz biraz. Hani bazen birikir ya, o planlamayı çok istediğiniz ‘şey’i bir türlü düşünemezsiniz. Tamam işte, onu burada düşünebilirsiniz.

Cup of Joy

Kendisi bir artisan kahveci ve micro brewery. Mekanın kahve sever sahipleri ve çalışanları kendi elleriyle seçtikleri, dünyanın farklı köşelerinden gelen kahve çekirdeklerini değişik tekniklerle hazırlıyorlar. Ve tahmin edileceği gibi kahvelerinin tadı da şahane. İçeceklerin yanında atıştırmalık niyetine kek ve kurabiye çeşitleri de var ki bu çeşitleme şekersiz kinoa kurabiyesinden çikolatalı cheesecake’e kadar gidebiliyor. Bebek ve Zorlu Center şubeleri ile hizmet veriyorlar.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir