İstanbul Kelebek Çiftliği


…Ömürleri kısa ama “Kelebeğin ömrü bir gündür” tezi de yanılgı. Ortalama 2-6 hafta arasında yaşıyorlar hatta 1 yıla kadar yaşayan türleri bile var…unnamed (2)Beykoz Kavacık’tan Riva yoluna doğru ilerlerken ‘Polonezköy-Riva’ tabelasından sağa kıvrılıp Görele Köyü sapağından sapmadan düz devam ederken, sola işaret eden ilk Zerzevat Köyü tabelasından sola dönerek, 500 metre kadar aşağıya doğru indiğimizde, “İstanbul Kelebek Çiftliği” tabelası karşıladı bizi. Heyecanımı anlatamam 🙂 unnamed-(1)Kelebekli dış kapıdan geçerek, kuş sesleri ve yeşilliğin ortasında hayran bakışlarla ilerliyoruz. Kelebeklerin bulunduğu bahçenin önünde gülümseyerek Çiğdem Yetgin Ünlü karşılıyor bizi. Çiğdem Hanım, emekli bir Kimya Öğretmeni. Eşi ise Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nafiz Ünlü. Eşiyle birlikte yurt dışı gezileri gerçekleştiren Çiğdem Öğretmenİngiltere‘de gördüğü kelebek çiftliklerinden çok etkileniyor. “Neden bizim ülkemizde olmasın ki?” diye düşünüyor ve 5 dönüm arazi üzerinde bir kelebek çiftliği kurmayı hayal ediyor. Eşi Doç. Nafiz Ünlü‘yle birlikte kolları sıvıyorlar ve 2 yıl içinde hayalleri gerçeğe dönüştürüyorlar.

unnamed

İstanbul Kelebek Çiftliği‘nde kelebekler MalezyaFilipinlerAsya ülkeleri ve Güney Amerika gibi ülkelerden geliyor. Çiftlikte bir ‘pupa’ dolabı var. Pupa, tırtılın kelebeğe dönüştüğü hali… Özel olarak hazırlanan dolapta sıcaklık, pupanın kabuğunu yırtıp genç ve ergin bir kelebek olabilmesi için sürekli sabit bir ayarda duruyor.unnamed (4)

Pupa Dolabı‘nın bulunduğu odada ayrıca projeksiyon (yansıtım) cihazı da yer alıyor. Ziyaretçiler, kelebekleri görmeden önce burada kelebeklere dair bir belgesel filmi de izleme olanağı buluyorlar. Daha sonra ise kelebekler için doğal bir ortam olarak hazırlanmış geniş bahçeye geçiliyor.unnamed (3)

Kelebek Çiftliği‘nin arka bahçesinde bir kafeterya kurulmuş: Obur Tırtıl Cafe. Burada ziyaretçiler yemek yiyebiliyor. Ayrıca hemen önündeki alan ‘Kır Düğünü’ için inşa edilmiş. Ayrıca özel günler ve organizasyonlar için de kullanılabiliyor.

Çiftlik haftanın hergünü saat  09.00 – 18.00 arasında açık.

Giriş Fiyatları:

Yetişkinler için giriş ücreti 20 TL

Öğrenciler için giriş ücreti 17,50 TL

Aile (2 yetişkin & 2 çocuk) 60 TL

3 yaş altı çocuklara ücretsiz

Engelli ziyaretçilere  %50 indirim uygulanmakta.

http://www.istanbulkelebek.com/

https://www.facebook.com/istanbulkelebek

https://twitter.com/istanbulkelebek


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir