Tasarımın En Özgün Hali: Yumack


Yumack, müşterilerine özgün tasarımlarla ürünler sunan, doğaya saygılı, insan ve hayvan sever bir marka. Çocuklarının dostluğu ile başlayan iki harika kadının arkadaşlığı, zamanla güzel bir iş birlikteliğine dönüşmüş. Herkesin kullanmaktan zevk alacağı, kullanışlı ve neşeli ürünler çıkarmayı hedeflemişler. Yaptıkları her ürünün bir hikayesi var. Yumack‘ın kurucuları sevgili Pınar ve Aylin ile yaptığımız keyifli sohbetimize sizi de ortak edelim isteriz..

Yumack’ın hikayesi nasıl başladı, sizleri tanıyabilir miyiz?       

2013 yılında çocuklarımızın yakın arkadaş olmasıyla kesişti yollarımız. O zamanlar Aylin tek başına yurtdışı satış hedefleyerek  elörgüsü boyunluk ve başbandı ürünleri üzerine bir proje üzerinde çalışıyordu. Ancak 1 yılın sonunda hedeflediğini bulamadığına karar verdi. Pınar da bu sırada başka bir projede , ürün tedarik ve satışı üzerine bazı çalışmalar yapıyordu. İkimizin de olduğu noktadan memnun olmadığı ve neden birlikte birşeyler yapmıyoruz dediğimiz işte bu anda ‘Yumack’ doğdu… Yıl 2015 oldu bu arada… Tecrübemiz ve becerilerimize göre iş paylaşarak uyumlu bir ikili olduk, hayal ettik ve çalışmaya başladık.

Yumack’ın bize vermek istediği mesaj nedir? 

Mottomuzu özgün tasarımlarla; doğaya saygılı, insan ve hayvan sever işler yapmak olarak belirledik. Bu anlayışla yaptıklarımızın sosyal sorumluluk kapsamında ihtiyaçlara dokunması ve hayatımızı daha anlamlı kılmasını gönülden istiyoruz. Yaptığımız her ürünün bir hikayesi var 🙂

yumack_handeleidm_orgu_cupcake

Ürünlerin model ve çeşitliliği nasıl ortaya çıkıyor?

Önce ‘keşke’ dediğimiz ürünleri düşünüyoruz, nasıl yapacağımızı bulup hayal ediyoruz.

Sonra kendimizin yapabileceği ürünleri tasarlamaya başlıyoruz, kendimizin yapamadığı ürünleri  yapabilen şahane insanlara danışıp yardım alıyoruz.

İşte bu aşamada hayallerimizi üretmeye ya da işin ustalarına yaptırmaya başlıyoruz, mutlaka elimiz değiyor; ama ucundan ama her bir yanından…

Yumack’da sadece örgü ürünler mi bulunuyor?

Markamızın ilk sezonu yaz dönemi olduğu için örgü dışında ürünler ile çalışmaya başladık. Yaz için çok kullanışlı olacağını düşündüğümüz 3 boy bez çanta hazırladık. Plaj çantası, tote bag ve clutch… Çantalar için 4 farklı desen planladık ve uzmanına çizdirdik. Desenleri ve logomuzu sevgili Başak Eralp Gür – Begi Illustrasyon çizdi. Desenlerin ortak özelliği hepsinde bir kedi ve onun oyun arkadaşı yumağın oluşuydu. Marka ismimiz ile bağlantı kurduk kedi ve yumağı düşünürken. Yazın bez çantaların satışından elde edilen gelirin bir kısmını Yaşam Hakkına Saygı Derneği’ne aktardık. Bir sokak hayvanının tedavi masraflarını üstlenmiş olduk. Yaz sezonunda bir de pamuklu yemeni kumaşından bandanalar hazırladık. Üzerine yine kendi desenimizi bastırdık. Tabii çok şey öğrendik bu sezon hazırlığında…Kumaş ve baskı çeşitleri, imalatçı çalışma şekli, kalite sorunları… Yeni markalar için en önemli problem; az sayıda üretim için atölye bulamamak, tüm imalatçılar yüksek adette üretim yapmak istiyor ancak bizim gibiler için ise bu mümkün değil.

https://www.hairbro.es/

Bu güzel ürünler bir ekiple ortaya çıkıyor olmalı, onları da tanımak isteriz..

Yazın sonlarına doğru, 2016-2017 kış sezon hazırlıklarını yapmaya başladık. Modeller araştırıyor, yurtdışı aksesuar modasını inceliyor,planlar yapıyorduk. Birlikte hangi modelleri çalışacağımıza karar verdikten sonra ekibi kurmaya başladık. Tabii bu aşamada Aylin’in önceki işindeki tecrübesinin büyük faydası oldu. Yeni model tasarımı, ip seçimi, örgücü networkü, malzeme temini ve web sitesi oluşturma gibi konularda daha hızlı ilerledik. Tasarım konusunda bu konuda oldukça başarılı Emine ablamız ile çalışıyoruz. Aylin de yeni ürün tasarımı ve üretiminde aktif çalışıyor. Pınar da bu arada örgü öğrendi, işlemeler ve etiket dikimlerini neredeyse hepsini Pınar yapıyor. Modelleri oluşturdukça Kadıköy’deki yünlerimizi aldığımız Erol Tekstil El İşi Yün Evi’nde referansla ulaştığımız örgü ören ev hanımlarıyla buluşmaya başladık. Modeller orada gösterilir, gerekirse çalıştırılır, malzemeler temin edilir, sonra herkes kendi evinde örer ve birkaç gün sonra buluşmak üzere sözleşip ayrılırız. Böylece ev hanımları evlerinde çalışarak bir gelir elde etmiş oluyorlar, biz de ihtiyaç sahiplerine istihdam sağlayabilmiş olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Bu hanımlar çok yetenekli ve çalışkan ancak çeşitli sebeplerle çalışmıyorlar, kiminin hastası var, kiminin çocuğu küçük, kimi emekli ve yalnız, kimi ise bir amacı olan grupta var olmayı seviyor. Yani çalışamayan ancak örgü bilen ev hanımlarına emeklerini değerlendirerek katkı sağlıyoruz.

Ürünlerimizde yün dışında kullanıcağımız malzemeler, paketler, sunum malzemelerine varana kadar İstanbul kazan biz kepçe dolaşıp aradığımızı buluyoruz. Deniyoruz, bozuyoruz içimize sinene dek çalışıyoruz.

yumack_handeledim_orgu_tilki

Ürünlerin üzerindeki etiketlerde farklı kişi isimleri yazıyor?

Her bir ürün için etiket dikip, kimin ördüğünü gösterir kartlar ve kullanma talimatını mutlaka ürüne ekliyoruz, çünkü emeğe saygıya çok önem veriyoruz. Hem ören örgücünün emeği bize göre çok kıymetli, bunu kullanacak insan da bilmeli. Bazı ürünlerin işlemelerini biz yapıyoruz, hatta biz üretiyoruz. İşin bu son rütuşları bize büyük haz veriyor. Çünkü yaptığımız işin kıyısından köşesinden ama mutlaka dokunarak, sevgimizi, enerjimizi aktarmış oluyoruz. Aldığımız olumlu geri dönüşlerle de bunu doğru yaptığımızı düşünüyoruz.

Sizinle tanışmak ve ürünlere ulaşmak isteyenler için yakın planda bir etkinlik var mı?

Aralık ayı bizim için çok önemli bir ay olacak ve bu bizi çok heyecanlandırıyor. Yumack markası; sosyolojik açıdan işlevselliği, ürünlerinin kalitesi ve çeşit zenginliği, ulaşılabilirliği açılarından tam da istediğimiz yönde güzel bir yön kazanmışken, tüm bunlara ek olarak artık çeşitli etkinliklerde yer almanın zamanı geldi.

Bu nedenle öncelikle Kansersiz Yaşam Derneği yararına 1-2 Aralık 2016 tarihinde Shangri-La Bosphorus Otel’de yapılacak olan Yeni Yıl Alışveriş Şenliğinde stant açtık.

Yine 13 Aralık 2016 tarihinde Levent Wyndham Grand Otel’de gerçekleşecek Yakamoz Eğitim ve Sosyal Yardımlaşma Derneği’nin Yılbaşı Kermesinde standımızla yer alacağız.

Ocak ayı ortasına kadar çeşitli etkinliklerde yer almayı planlıyoruz, sosyal medya hesaplarımızdan (Instagram: @_yumack_ facebook: Yumack ) detayları duyuracağız, unutmayın herkes davetli!!!

Easter backdrops

İnternet siteniz haricinde ürünlere ulaşabileceğimiz noktalar olacak mı?

Evet olacak, çok yakında Yumack ürünleri Türkiye genelinde 8 mağazasıyla Sportworks mağazalarında satılmaya başlanacak. Bu da ayrıca bizi çok sevindiriyor. Kendi web sitemizden satışlarımız zaten mevcut.

Daha yolun başındayız ama inanıyoruz ki güzel işler yapacağız. Bunları da paylaşmayı çok istiyoruz. Çünkü biliyoruz ki paylaştıkça güzellikler çoğalır, büyür…Biz sadece tüm samimiyetimizle sevdiğimiz işi yapmaya yani üretmeye devam edeceğiz…

Pınar Turhan & Aylin Güney

yumack@yumack.com

www.yumack.com

instagram: _yumack_

facebook: Yumack

Bu samimi söyleşi için çok teşekkürler…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir