Büyülü Yolculukların Son Durağı: Pera Palace Hotel Jumeirah


perapalace-interior kubbeli1-heroBeyoğlu’nun kalbi Pera’da yer alan Pera Palace Hotel Jumeirah’ın kapısından içeri adım atar atmaz şimdiki zamandan uzaklaşıp, tarihin tozlu sayfaları arasında buluyorsunuz kendinizi. Otel’in her yerinde nostalji, her yerinde ayrı bir anı var.
Ne tarafa baksanız, Atatürk’ü, Agatha Christie’yi veya Pierre Loti’yi hayal ediyorsunuz. Onların zamanlarını geçirdiği bu büyülü yerde, şuan bulunduğunuzu farketmek bile heyecan verici geliyor.
Pera Palace otel yıldız statüsünde bulunmuyor. Çünkü burası Mustafa Kemal Atatürk’ün müze odası nedeniyle bir Müze Otel. Ve sahip oldukları bu statü onlar için yıldız üstü!

perapalace1Otelin adından en çok söz ettiren lezzet durağı ise ünlü polisiye yazarı Agatha Christie’nin Orient Express isimli kitabındaki Paris, Venedik ve İstanbul mutfaklarının harmanlandığı Agatha Restaurant.
Restaurant’ın dekorasyonu eskiye sadık kalınarak bugünkü haline getirilmiş.
Bu şık restaurantın menüsü, Executive Şef Arif Kemal Doğan tarafından hazırlanıyor.
Herbirini ayrı ayrı seveceğinizi düşündüğüm menüde aklımda ve damağımda kalanlar arasında favorim Dağ Mantarlı Risotto ydu. Kaz Ciğeri, Enginar ve Kuşkonmazla Süslenmiş Somon, Levrek Şiş Risoni, Elma Terin ve Sıcak Çikolatalı Kek Üzeri Dondurma diğer tatttığım lezzetlerden.

perapalas-101-1

Yemeğin ardından bu özel gece de bize bir sürpriz yapılıyor ve  Atatürk’ün konakladığı 101 numaralı odayı gezmek için, tarihi asansöre biniyoruz. Eski insanların ne kadar şanslı olduğunu düşünüyorum. Çünkü zaman çok yavaş akıyormuş o yıllarda.  Odaya girdiğimde o kadar etkilendim ki konuşmadan sadece gezip biraz da olsa bu havayı solumak istedim. Atatürk’ün en sevdiği renk olan, diğer tüm evlerinde ve adına açılmış müze-evlerde de kullanılan gündoğumu rengi, “şafak” pembesiyle yenilenen 101 numaralı müze oda, müzayedelerden temin edilen yerli ve yabancı nadide Atatürk kitapları, dönemin dergileri, imzalı fotoğraf ve kartpostallar, madalyalarla daha da zenginleştirilmiş.

Keyifli anların ard arda geldiği bu güzel akşamda bir diğer güzel sürpriz, belirli zamanlarda Orient Bar’ın büyülü atmosferinde sahne alan, Kargalar Kafeste grubunun büyülü atmosferine kendimizi bırakmamız oldu.

Sizde şimdiki zamanın içinde geçmişi yaşamak istiyorsanız, Pera Palace Hotel şehrin göbeğinde tüm sıcaklığıyla sizi bekliyor.

Bunları biliyor muydunuz?

İstanbul’da jeneratörü ve asansörü olan ilk otelin Pera Palace Hotel olduğunu…

İstanbul’da 1895 yılında ilk resim sergisinin Şeker Ahmet Paşa tarafından Pera Palace Hotel de gerçekleştiğini…

İstanbul’da körinin ilk kez Pera Palace Hotel’in mutfağında kullanıldığını…

Kaplumbağa çorbasının ilk kez İstanbul’da burada içildiğini…

Orkestrayla gerçekleştirilen danslı çay partilerinin ilk kez İstanbul’da Pera Palace Hotel’de gerçekleştirildiğini…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir