Dünyayı Saran Lezzet: Ali Ocakbaşı


Geleneksel ocakbaşı kültürünü modern bir dekorasyon, tarz ve sunumla birleştiren Ali Ocakbaşı‘nın, klasik lezzetlerden oluşan menüsünü Gümüşsuyu’ndaki mekanında deneyimledim. Ali Ocakbaşı’na girdiğiniz andan itibaren etrafı saran mis kokular, dış kısımdaki masalardan birine yerleşip izleyebileceğiniz manzara ve tek tek sofrayı dolduran meze ve başlangıçlar doğru yerdeyim dedirtiyor insana. Kız kulesi ve alabildiğine deniz manzarası eşliğinde harika yemekler tatmak isterseniz buraya mutlaka gelmelisiniz. Denize dalıp, mis gibi havanın keyfini çıkarırken ilk olarak meze tepsisi geliyor.

Damak zevkinize uygun olarak seçiminizi yapmanız mümkün. Mezelerden pastırmalı humus, patlıcan salata, babagannuş, kuru cacık ve çiğ köfte iddialı. Özel bir üreticiden günlük olarak alınan kabak çiçeği dolmasıysa benim için sürpriz olmakla beraber lezzetiyle Ege sahillerindeki, Cunda’dakileri aratmadı, hatta bir tık üstündeydi lezzet olarak diyebilirim. Mezelerde günlük ve taze malzemeler kullanıldığından her biri harikaydı.

Hemen ardından Gaziantep, Adana ve diğer yörelerden temin edilen baharat ve ürünlerle hazırlanan ana yemeklere geçtik. Ali Kebab, benim şahsi favorim oldu. Mekanda da Türk mutfağının klasiklerinden, zırhla elde çekilen özel et karışımından sipariş anında özel olarak hazırlanıp sıcak tandır lavaşla servis edilen Ali Kebab; kuzu kafesten hazırlanıp, baharatlar ile tatlandırılarak pişirilen pirzola eti menünün klasiklerinden. Çöp Şiş, Uykuluk da bence mutlaka denenmeli. Uykuluğu hayatımda ilk kez yiyen ben, şahsen burada bu lezzeti denediğim için oldukça mutlu oldum diyebilirim.

Ali Ocakbaşı – Pastırmalı Humus

Ali Ocakbaşı – Uykuluk, Ciğer, Çöp Şiş

Yemek bittikten sonra tatlılarda ise; künefe ve tahinli kabak tatlısı favoriler arasında. Yurt dışına sık gidenlere de güzel haberi vermek gerek, Amsterdam ve Viyana’da şubesi bulunan Ali Ocakbaşı, kısa bir süre sonra Londra’da da bir şube açarak tarihi kültürün başkentlerinde, kebap yemeyi seven lezzet tutkunlarını buluşturmaya devam edecek.

İletişim: aliocakbasi.com

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir